Minister obrony ma nowy pomysł na weryfikację WSI

Dwa siedmioosobowe zespoły powołane przez ministra obrony zajmą się weryfikacją żołnierzy byłych Woskowych Służb Informacyjnych - dowiedział się reporter RMF FM Marek Smółka.

Do końca czerwca weryfikacja należy do zadań komisji powołanej za rządów PiS. Przygotowane przez Bogdana Klicha rozporządzenia zostały dziś pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję specsłużb.

Reklama

Komisja Antoniego Macierewicz i Jana Olszewskiego w ciągu prawie dwóch lat nie zdążyła z weryfikacją. W kolejce czeka jeszcze kilkuset żołnierzy. Minister obrony chce, by po 30 czerwca za weryfikację odpowiadali szefowie Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Analizą oświadczeń w każdej ze służb zajmą się siedmioosobowe zespoły złożone z żołnierzy i cywilów. Weryfikatorów ma wyznaczać minister obrony.

Z tym nie może się pogodzić PiS. Co proponuje Platforma? Wykreślić ustęp 3 z artykułu 65, który mówi o tym, że nie mogą do nowych służb wejść ludzie niezweryfikowani. Co to znaczy wykreślić? To znaczy, że mogą - mówi Zbigniew Wassermann. Uważa on, że taki model weryfikacji narusza konstytucyjną równość wobec prawa.

PiS opowiada się za przedłużeniem działalności obecnej komisji weryfikacyjnej.

Dowiedz się więcej na temat: zespoły | Prawo i Sprawiedliwość | pomysł | WSI | minister | minister obrony

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy