Ministerstwo doniosło do prokuratury na TVP

TVP manipulowała wynikiem finansowym spółki, sztucznie go zaniżając o ponad 100 mln zł - uważa szef resortu skarbu Aleksander Grad. Minister złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Miało do tego dojść poprzez tworzenie nieuzasadnionych - według resortu - rezerw finansowych na potrzeby toczonych przez TVP procesów.

Reklama

TVP SA odpowiedziała na zawiadomienie MSP do prokuratury oświadczeniem. "Minister Grad po raz kolejny swoimi działaniami godzi w dobre imię spółki, naruszając tym samym interesy gospodarcze Telewizji Polskiej na niezwykle konkurencyjnym rynku mediów" - napisała rzeczniczka telewizji Aneta Wrona.

Według tego oświadczenia zarząd TVP SA mając na względzie z jednej strony jej bezpieczeństwo (w szczególności, z uwagi na fakt, że jest to spółka w całości należąca do Skarbu Państwa) z drugiej zaś, bardzo dużą niepewność co do wyniku rozstrzygnięcia spraw abonamentu, podjął decyzję o zawiązaniu rezerw, które były w pełni uzasadnione i tworzone zgodnie z ustawą o rachunkowości.

"Środki przeznaczone na rezerwy pozostają w spółce na oprocentowanym koncie i nie mają żadnego wpływu na sytuację finansową TVP" - napisała Aneta Wrona. Dodała, że rezerwy tworzone przez TVP S.A. "dotyczą toczących się spraw sądowych popartych negatywnymi decyzjami urzędu skarbowego lub pozwami sądowymi. Żadna z rezerw nie została założona bez podania konkretnego uzasadnienia, bez wystąpienia zagrożenia i bez wymaganej dokumentacji".

Zawiadomienie do prokuratury jest efektem dwóch audytów, które na zlecenie MSP przeprowadzono w TVP. Wyniki drugiego, uzupełniającego audytu wpłynęły do resortu w ubiegły piątek.

- Z tego dokumentu wynika, że w TVP mieliśmy do czynienia z zaniżeniem wyników spółki na ponad 100 mln zł. Jest to związane z tworzeniem rezerw finansowych, które w ocenie ministerstwa są niezgodne z prawem - powiedział Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu.

Dodał, że nie może mówić o szczegółach audytu, gdyż podobnie jak poprzedni został on na wniosek TVP utajniony. - Zwrócimy się do Rady Nadzorczej TVP o odtajnienie tego dokumentu, tak by wszyscy mogli się z nim zapoznać - dodał rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat: minister | rezerwy | Aleksander Grad | skarbu | zawiadomienie | prokuratura | TVP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje