Reklama

Reklama

Ministerstwo Rolnictwa: Będą ułatwienia ze względu na suszę

"W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej" - podał we wtorek w komunikacie resort rolnictwa po spotkaniu ministra rolnictwa z komisarzem UE ds. rolnictwa. Chodzi m.in. wypłatę pełnych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się we wtorek z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych Philem Hoganem z którym poruszył m.in. kwestię pomocy rolnikom poszkodowanym z powodu suszy występującej w tym roku w Polsce. "Komisarz zapewnił, że uważnie monitoruje sytuację klimatyczną w krajach UE, w tym w Polsce" - czytamy we wtorkowym komunikacie resort rolnictwa.

Reklama

"W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, w tym wypłata w maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, by poprawić płynność finansową gospodarstw - powiedział, cytowany w komunikacie komisarz Hogan.

Dodał, że "ponadto KE przewiduje zwolnienie rolników z niektórych wymogów środowiskowych, w celu zapewnienia potrzebnej paszy dla zwierząt gospodarskich".

Według resoru rolnictwa minister Ardanowski zaapelował do Komisarza o przygotowanie również rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie odpowiedniego wsparcia finansowego dla producentów rolnych dotkniętych suszą.

Obawy rolników

"Podczas rozmowy zostały po raz kolejny przedstawione obawy Polski dotyczące wpływu na rynki europejskie umowy z Mercosurem. Obawy te związane są z możliwością przywozu do Unii Europejskiej żywności, która nie będzie spełniała wysokich europejskich norm produkcji. Komisarz nie podzielił tych obaw stwierdzając, że w umowie zostały przewiedziane odpowiednie mechanizmy pozwalające zabezpieczyć rynki przez ewentualnymi kryzysami.

Według ministra Ardanowskiego rolnicy mają uzasadnione obawy przed skutkami zwiększonego napływu tańszej i wytwarzanej w warunkach niższych wymogów produkcji rolnej z tych krajów. "Polska oczekuje na przedstawienie przez KE szczegółowych założeń instrumentów zabezpieczających" - powiedział, cytowany w komunikacie, Ardanowski.

Wskazano, że szef polskiego resortu rolnictwa, pytał również o dostęp do rynku amerykańskiego polskich produktów, takich jak jabłka i gruszki oraz tytoń, który jest w gestii negocjacyjnej KE i USA.

"Wraz z komisarzem Hoganem minister Ardanowski wziął udział panelu dyskusyjnym dotyczącym Reformy Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych, bezpieczeństwa żywnościowego i międzynarodowych porozumień handlowych zorganizowanym, zorganizowanym podczas odbywającej się dziś w Warszawie Narady Ambasadorów 2019" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, w wydarzeniu tym uczestniczyli ambasadorowie i kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych, reprezentujących Polskę na całym świecie. "W trakcie panelu dyskusyjnego komisarz oraz minister przedstawili wyzwania jakie zostały zdefiniowane wobec WPR. Rosnące oczekiwania społeczeństwa w stosunku do jakości żywności oraz większa dbałość o środowisko i klimat wymagają finansowania w ramach nowej perspektywy finansowej" - podano.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy