Reklama

Reklama

Mucha: Kwestie wyrażone w liście PKW do prezydenta są nam znane

- Kwestie wyrażone w liście PKW do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie "komplikacji merytorycznych i organizacyjnych" związanych z referendum w dniach 10-11 listopada, czyli w bliskości czasowej z wyborami samorządowymi, są znane Kancelarii Prezydenta - powiedział w środę PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Państwowa Komisja Wyborcza w listach skierowanych do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu podkreśliła, że zarządzenie referendum konsultacyjnego dotyczącego zmian konstytucji na dni 10-11 listopada - czego chce prezydent - oznacza, iż odbyłoby się ono bezpośrednio po wyborach samorządowych lub w ich trakcie, w zależności od tego, na jaki dzień zostaną ostatecznie zarządzone wybory samorządowe. Według PKW spowodowałoby to "komplikacje merytoryczne i organizacyjne" wynikające z rozbieżności w przepisach Kodeksu wyborczego oraz ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Reklama

Paweł Mucha zaznaczył, że on sam, a także prawnicy KPRP są w kontakcie z Państwową Komisją Wyborczą i prawnikami Krajowego Biura Wyborczego i "okoliczności wyrażone w treści pisma PKW są Kancelarii Prezydenta znane". "Mamy świadomość pewnych skutków, które będą związane z potencjalnym zbiegiem tych terminów" - zaznaczył minister.

Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum podkreślił, że zarządzenie wyborów samorządowych na 28 października, a co za tym idzie drugiej tury na 11 listopada, jest najmniej prawdopodobne, dlatego, że "dość czytelne były tu wypowiedzi liderów partii, że PiS nie planuje przeprowadzenia wyborów samorządowych 11 listopada". Dodał, że ostateczną datę wyborów samorządowych określi premier w zarządzeniu.

Wybory 21 października, lub 4 listopada

"De facto jesteśmy świadomi - wobec wypowiedzi liderów PiS - że wybory będą przeprowadzone bądź to 21 października i wtedy druga tura nastąpi 4 listopada, bądź to 4 listopada i wtedy druga tura nastąpi 18 listopada" - powiedział minister. "Czyli wiemy, że w praktyce te daty (referendum i wyborów samorządowych) będą rozbieżne" - zauważył.

"Wybory samorządowe nie będą się odbywać w tym terminie, w którym będzie przeprowadzone referendum ogólnokrajowe" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił, że prezydent "od przeszło roku, mówi o referendum, także potwierdzając swój zamiar przeprowadzenia referendum dwudniowego w dniach 10-11 listopada".

"Niezależnie od wszystkich komplikacji zawartych w piśmie PKW, wskazujących na pewną koincydencję czasową i komplikacje merytoryczno-organizacyjne, nie widzę tego rodzaju przeszkód, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie referendum, czy ustalenie jego wyników" - podkreślił Mucha. Jak zaznaczył przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, "wielokrotnie powtarzał, że jeżeli referendum zostanie zarządzone, to PKW i KBW będą przeprowadzać je zgodnie z obowiązkiem prawnym, który jest na te podmioty nałożony".

"Pismo pana przewodniczącego oczywiście spotka się z odpowiedzią KPRP, w której będziemy się merytorycznie ustosunkowywać do wszystkich kwestii szczegółowych, ale nie widzę przeszkód prawnych dla przeprowadzenia referendum" - oświadczył Mucha.

Jak dodał, w kwestii referendum konsultacyjnego w przekonaniu KPRP ustawą wiodącą i zawierającą regulacje szczegółowe dotyczącą jego przeprowadzenia jest ustawa o referendum ogólnokrajowym.

"Przepisy ustawy normują tę problematykę"

"Mamy świadomość związaną z odesłaniami, które są zawarte w liście PKW, natomiast traktujemy przepisy ustawy o referendum ogólnokrajowym jako przepisy, które normują tę problematykę bezpośrednio i tylko kwestie nieuregulowane w niej odpowiednio, będą znajdowały odpowiednie stosowanie w przepisach Kodeksu wyborczego" - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak zaznaczył, "jeżeli chodzi o kwestie szczegółowe, to Kancelaria Prezydenta będzie w tym zakresie współpracować z wszystkimi podmiotami". "Jeżeli pewne rzeczy wymagają uszczegółowienia, to będziemy je uszczegóławiać czy wyjaśniać. Jesteśmy ponad trzy miesiące przed datą referendum" - powiedział.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że wyjaśnienie "pewnych rozbieżność, które występują w przepisach ustawy o referendum ogólnokrajowy i Kodeksu wyborcze "to też kwestia kampanii społeczno-informacyjnej i wskazania w sposób czytelny obywatelom, jakie są zasady glosowania w referendum, a jakie w wyborach samorządowych".

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Datę wyborów samorządowych określa Prezes Rady Ministrów w zarządzeniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje