Nagłe uzdrowienie. Ks. Popiełuszko będzie świętym?

Za dwa dni rozpocznie się proces kanonizacyjny błogosławionego Jerzego Popiełuszki - informują oficjalnie przedstawiciele kurii warszawskiej. Otworzy go biskup diecezji Créteil Michel Santier, w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11 w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż). Ma to związek z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem François Audelana.

Będzie to pierwsza sesja, podczas której zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału kanonizacyjnego. Złożą m.in. przysięgę o sumiennym wypełnieniu obowiązku i zachowaniu tajemnicy. W sesji uczestniczyć będzie także dwóch polskich kapłanów z Archidiecezji Warszawskiej: ks. Józef Grzywaczewski i ks. Józef Naumowicz. Uroczystość odbędzie się w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek.

Reklama

Według procedur, najpierw trybunał, który pracuje podczas sesji, przesłucha świadków zgłoszonych przez Postulatora. Następnie zbadany zostanie uzdrowiony François Audelana. Dokumentacja medyczna obok zeznań świadków podstawa do oceny nadzwyczajnego uzdrowienia.

Cudem uzdrowiony56-letni François Audelan, ojciec trzech córek, od 11 lat był chory na nietypową przewlekłą białaczkę szpikową. Przebywał w szpitalu im. Alberta Cheneviera. Nie pomogły stosowane wcześniej chemioterapie ani przeszczep szpiku kostnego. W listopadzie 2011 r. nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, utrudniające już samodzielne chodzenie. W sierpniu 2012 r. chory znalazł w ostatnim stadium choroby, tracił przytomność. Lekarze oznajmili żonie, że nie ma dla niego ratunku, gdyż komórki rakotwórcze rozprzestrzeniły się w całym organizmie.

Dnia 14 września 2012 roku do chorego został zaproszony kapłan ks. Bernard Brien; miał mu udzielić sakramentu chorych. Kapłan nieco wcześniej nawiedził grób bł. Jerzego Popiełuszki. Okazało się, że ma taką samą datę urodzin co polski duchowny. Od tego czasu stał się gorliwym propagatorem kultu błogosławionego. Po udzieleniu choremu sakramentu, ks. Bernard Brien wyjął obrazek polskiego kapłana i modlił się nad chorym. Mężczyzna był już wtedy nieprzytomny. Gdy kapłan odszedł, chory otworzył oczy i obecną przy nim żonę zapytał: "Co się stało?".

W ciągu kolejnych dni przeprowadzono wiele bardzo szczegółowych badań. Nie stwierdzono śladów białaczki. Chory został wypisany do domu. Wrócił do rodziny. Jego powrót do pełni zdrowia potwierdza wypis ze szpitala, z datą 7 grudnia 2012 r.

Proces kanonizacji

Po pewnym czasie o zdarzeniu tym poinformowano biskupa diecezji Créteil Michela Santiera, który jak się okazało, rok wcześniej również modlił się przy grobie bł. Jerzego Popiełuszki. W 2013 informacja o uzdrowieniu François Audelana dotarła do Postulacji procesu ks. Popiełuszki. Po konsultacji z arcybiskupem Kazimierzem Nyczem (odpowiedzialnym za proces) sprawę przekazano Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ostatecznie ustalono, że proces będzie prowadzony wspólnie przez diecezję Créteil i Archidiecezję Warszawską. Wyznaczono także datę rozpoczęcia procesu na 20 września.

Proces, zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego, prowadzony jest w tajemnicy. Niedopuszczalna jest publikacja jakichkolwiek faktów czy działań. Dlatego po ogłoszeniu tego komunikatu, następny komunikat ukaże się po zakończeniu procesu w diecezji Créteil.

(acz)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje