Reklama

Reklama

"Nasz Dziennik" alarmuje: Zabrakło szczepionek

W przychodniach brakuje bezpłatnej szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę (MMR) – alarmuje "Nasz Dziennik". Brak preparatów potwierdzają przychodnie, które przesuwają wizyty dzieci zapisanych do szczepienia.

"Tak, brakuje nam szczepionek, nie tylko na świnkę, odrę i różyczkę, ale też na polio i ospę. Zapisujemy dzieci aż na styczeń przyszłego roku" - informuje Przychodnia Rejonowa nr 1 na ul. Strusia w Warszawie.

Reklama

Podanie preparatu przeciwko odrze, śwince i różyczce jest jednym ze szczepień obowiązkowych finansowanym z budżetu państwa. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepionka podawana jest dwukrotnie: w wieku 13-14 miesięcy i w 10. roku życia.

Bieżący nadzór nad stanami magazynowymi i dystrybucją szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. "Rzeczywiście są jakieś problemy z tą szczepionką. Ale podobno wszystko jest na dobrej drodze" - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik GIS.

Sam resort zdrowia zapewnia, że MMR będzie dostępny już w połowie grudnia. GIS przyznaje, że problem z tym preparatem nie jest jedyny. Od roku kłopot jest także ze szczepionką przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje