Nie żyje Kazimierz Kutz. Miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, a także scenarzysta i polityk. Przez lata związany był z Górnym Śląskiem.

Informację potwierdziła żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz. 

Reklama

Pod koniec listopada Kazimierz Kutz trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Wybitny reżyser

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwsza z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 roku. 

Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. 

W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. 

Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Czytaj więcej o karierze filmowej Kazimierza Kutza w serwisie " Interia Film"

Popularny polityk

W 1997 roku Kazimierz Kutz zajął się polityką. Wywalczył mandat senatora startując jako bezpartyjny kandydat z listy Unii Wolności. Później związał się z Platformą Obywatelską. 

Był senatorem IV, V, VI i VIII. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W latach 2007-2011 zasiadał w Sejmie.

W 2010 roku opuścił klub parlamentarny PO, argumentując, że partia nie zrobiła nic dla Górnego Śląska. W 2011 r. ponownie zdobył mandat senatora - jako kandydat niezależny.

W 2014 roku bezskutecznie starał się natomiast o mandat posła do Parlamentu Europejskiego - był wówczas "jedynką" na liście koalicji Europa Plus Twój Ruch.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje