NIK skierowała do CBA dokumenty ws. przetargów informatycznych w ZUS

Najwyższa Izba Kontroli skierowała w czwartek komplet dokumentów dotyczących kontroli zamówień informatycznych w ZUS do CBA - poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak. Izba odrzuciła zastrzeżenia, które do jej kontroli zgłosił ZUS.

- Wysłaliśmy dzisiaj komplet materiałów do CBA  - powiedział w czwartek wieczorem Biedziak. Było to możliwe, ponieważ - po oddaleniu przez Kolegium Izby zastrzeżeń ZUS do kontroli - ustalenia Izby stały się już prawomocne.

Reklama

Rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że z czwartkową korespondencją do Biura nic nie wpłynęło.

Na początku czerwca NIK przedstawiła raport z kontroli w ZUS, dotyczącej kluczowych postępowań ws. zamówień publicznych w latach 2010-2013, które dotyczyły Kompleksowego Systemu Informatycznego.

Izba oceniła w swym raporcie, że postępowanie na wsparcie informatyczne dla ZUS nie zapewniało równego traktowania zainteresowanych i faworyzowało dotychczasowego kontrahenta. Termin na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu - 35 dni - nie zapewnił potencjalnym wykonawcom, innym niż firma Asseco Poland SA pracująca dla ZUS od 1997 r., możliwości zapoznania się z dokumentacją - oceniła Izba.

Po zbadaniu przetargów na usługi informatyczne NIK skierowała do ZUS wystąpienie pokontrolne. ZUS nie zgadzał się z częścią ustaleń kontrolerów i odpowiadał, że w przetargach dotrzymał wszelkich terminów, a ich przedłużenie naruszałoby ustawę o zamówieniach publicznych. ZUS przesłał swoje zastrzeżenia do Izby, której Kolegium je rozpatrzyło.

"Kolegium oddaliło w całości zastrzeżenia ZUS. Tym samym ustalenia kontrolerów NIK stały się prawomocne" - napisano w oświadczeniu NIK.

Jak dodał Biedziak, odrzucenie zastrzeżeń ZUS oznacza, że nie ma już żadnej procedury odwoławczej. - Decyzja Kolegium jest ostateczna i zamyka procedurę kontrolną, to jest ostateczne stanowisko NIK - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy