Nowoczesna bez żadnej "jedynki". Lubnauer o listach: Nie jesteśmy zachwyceni

W Koalicji Europejskiej pod wodzą Grzegorza Schetyny dla polityków Nowoczesnej zabrakło miejsca na "jedynkach" list do wyborów do PE. - Nie jesteśmy zachwyceni, ale myślę, że niezachwyconych będzie zdecydowanie więcej, również w innych partiach - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w sobotę przyjęła uchwałę zatwierdzającą okręgowe list kandydatów Platformy Obywatelskiej na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi Platforma obsadziła siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD. Żadnego z miejsc pierwszych nie mają: Nowoczesna i Zieloni.

O tę kwestię została zapytana w poniedziałek w Polsat News szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Oczywiście nie, nie jesteśmy zachwyceni" - powiedziała Lubnauer. Jak dodała, "o tym, że nie będziemy na 'jedynkach, dwójkach', wiedzieliśmy". "Myślę, że niezachwyconych będzie zdecydowanie więcej, nie tylko w Nowoczesnej, ale również w innych partiach" - zaznaczyła.

Reklama

Podkreśliła przy tym, że kluczowy dla niej jest cel zawiązanej Koalicji. "Dla mnie jest jasne, jaki jest cel tej koalicji (...) z jednej strony pokonać PiS, z drugiej strony - przywrócić pozycję Polski w Unii Europejskiej, zawalczyć o następny budżet europejski" - wyjaśniła Lubnauer.

Kto na czele koalicyjnych list?

Wśród "jedynek" PO na listach Koalicji Europejskiej są: były szef PE i były premier Jerzy Buzek, były piłkarz Tomasz Frankowski, była premier Ewa Kopacz, europoseł Janusz Lewandowski, szefowa PAH Janina Ochojska, były szef MSZ Radosław Sikorski oraz europosłanka Róża Thun.

"Jedynkami" SLD będą byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka oraz obecny europoseł SLD Bogusław Liberadzki.

Z kolei "jedynkami" PSL będą europosłowie: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman oraz Czesław Siekierski.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy