Partia Razem o decyzji SN: Nie zgadzamy się, ale przyjmujemy ją

Nie zgadzamy się z tą decyzją, ale przyjmujemy się - odnosząc się do oddalenia skargi Partii Razem przez Sąd Najwyższy, powiedział Maciej Konieczny z zarządu ugrupowania. Decyzja PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii z wyborów parlamentarnych została podtrzymana przez sąd.

O odrzuceniu przez Sąd Najwyższy skarg Partii Razem oraz Nowoczesnej poinformował w czwartek rzecznik SN Dariusz Świecki.

Reklama

Konieczny powiedział w czwartek, że jego partia nie kwestionuje, iż doszło do błędu, ale nie zgadza się z jego konsekwencjami. "Nie zgadzamy się z tym wyrokiem, ale przyjmujemy go" - dodał.

W połowie lipca Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Nowoczesnej i Partii Razem z wyborów parlamentarnych 2015 r. z powodu "naruszania Kodeksu wyborczego". Obie partie niezgodnie z przepisami przelały pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego.

"Środki przelane z pominięciem funduszu wyborczego zostały zwrócone"

W przypadku Partii Razem - jak poinformował rzecznik SN - w skardze na decyzję PKW podnoszony był argument, że po 28 dniach, kiedy zorientowano się, że środki finansowe przelano z pominięciem funduszu wyborczego, zostały one zwrócone. "Stąd też pełnomocnik (Partii Razem) podnosił, że środki zostały zwrócone, a więc stan prawny został przywrócony, taki jaki powinien być, to ten skutek, w postaci odrzucenia sprawozdania finansowego, nie powinien mieć miejsca" - powiedział w czwartek Świecki.

Według niego, "Sąd Najwyższy odrzucając tę skargę, stanął na stanowisku, że przepisy Kodeksu wyborczego, nie przewidują, aby ta okoliczność w postaci zwrotu środków finansowych mogła doprowadzić do przyjęcia sprawozdania finansowego". "Przepisy prawa stanowią jednoznacznie, że brak finansowania komitetu wyborczego z właściwego źródła prowadzi do odrzucenia sprawozdania finansowego" - zaznaczył rzecznik SN.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym po odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, na rzecz Skarbu Państwa przepada równowartość nieprawidłowo przyjętej sumy, ponadto przysługująca partii dotacja za każdy uzyskany mandat w parlamencie pomniejszona zostaje o kwotę stanowiącą równowartość trzykrotności wysokości środków pozyskanych lub wydatkowanych z naruszeniem przepisów. W taki sam sposób pomniejszana jest subwencja - otrzymywana z budżetu państwa przez partie, które w wyborach parlamentarnych zdobyły co najmniej 3 proc. głosów. Pomniejszenie nie może jednak przekraczać 75 proc. wysokości zarówno dotacji, jak i subwencji.  

W związku z odrzuceniem sprawozdania finansowego Partii Razem na rzecz Skarbu Państwa przepadnie 10 tys. zł; subwencja partii zostanie obniżona o 30 tys. zł. Ugrupowanie miało pierwotnie otrzymać z budżetu ok. 3,18 mln zł. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje