Reklama

Reklama

Petru i Scheuring-Wielgus zaprezentowali program partii Teraz!

- Rozdział Kościoła od państwa, polityka społeczna ukierunkowana na wsparcie najsłabszych, polityka kulturalna bez cenzury, a także obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidacja KRUS i przywilejów emerytalnych oraz korekty w programie 500 Plus - to postulaty nowej partii Teraz!. "Chcemy zapewnić wszystkim Polakom wysoką jakość życia" - mówiła w niedzielę liderka ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus.

W niedzielę w Warszawie odbywa się konwencja programowa Teraz! - nowego ugrupowania politycznego Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus.

Reklama

Liderka nowo powstałej partii Teraz! podkreśliła, że dla polityków najważniejszy powinien być człowiek - jego godność i jakość jego życia. "Przyszłam do polityki z III sektora, z sektora organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich, aby być w parlamencie ich głosem. Naszym głosem" - mówiła.

Jej zdaniem to organizacje skupiające społeczniczki i społeczników, zaangażowane obywatelki i zaangażowanych obywateli są dziś najbliżej ludzi, są głosem wskazującym najlepsze rozwiązania prawne i społeczne. "I teraz przyszedł czas, aby ten głos, wasz głos - społeczniczek i społeczników, obywatelek i obywateli - był jeszcze bardziej słyszalny" - oświadczyła.

"Dlatego cieszę się, że są dzisiaj tutaj ze mną dwie ważne dla mojego serca osoby. Kobieta, która wyprowadziła na ulice tysiące kobiet w Polsce i wykrzyczała hasło, które mam dzisiaj na koszulce: Uwaga, uwaga tu obywatelki: Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet" - mówiła Scheuring-Wielgus. "Jest jeszcze jedna osoba. Osoba, która dzień w dzień, noc w noc angażuje się do obrony praworządności. To dzięki jego uporowi i jego zaangażowaniu, duch społeczeństwa obywatelskiego tkwi w nas - Paweł Kasprzak, Obywatele RP" - dodała.

"Zdecydowałam się powołać nowe ugrupowanie polityczne wraz z Ryszardem Petru, który jest głosem ludzi przedsiębiorczych, którzy tworzą miejsca pracy i generują dochód. Teraz jest czas, aby połączyć aktywność społeczną i obywatelską z przedsiębiorczością Polek i Polaków. To dwa światy, które muszą być jednym światem, to dwa filary naszej partii" - mówiła.

Posłanka podkreśliła, że celem nowego ugrupowania jest zapewnienie wysokiej jakości życia oraz możliwości indywidualnego rozwoju wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Polski. "Jeśli chcemy odnieść długofalowy sukces gospodarczy musimy zapewnić Polkom i Polakom dobre warunki życia. Dobre i godne warunki życia, a nie jałmużnę, to jest nasz wspólny cel" - mówiła.

Scheuring-Wielgus oświadczyła, że marzy o Polsce gdzie przestrzegane są prawa człowieka.

"Marzę o mądrej edukacji, przemyślanej, stawiającej w centrum młodego człowieka, wydobywającą i wspierającą jego talenty i pasje, ale dbającą również o nauczyciela" - mówiła.

Liderka Teraz! chce także, by polityka społeczna ukierunkowana była na wsparcie tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. "Przestańmy projektować Polskę dla ludzi zdrowych, zacznijmy ją projektować ją w pierwszej kolejności dla tych, którym jest trudniej, zdrowy i młody i tak sobie poradzi" - dodała.

"Marzę o polityce kulturalnej nastawionej na wolność twórczą, edukację kulturalną i włączanie do uczestnictwa w kulturze, w mojej Polsce nie ma cenzury, a artysta jest wolny" - podkreśliła.

Innym postulatem Scheuring-Wielgus jest zapewnienie prawdziwy rozdział Kościoła od Państwa. Zaproponowała, by zamiast religii w szkole miała miejsce edukacja obywatelska, by instytucje państwa były w pełni świeckie, tak jak i edukacja, służba zdrowia. Chce także "wyjaśnienia pedofilii" wśród księży i stanowienia prawa bez ideologii związanej z jedną konkretną religią.

"Moje marzenie to ochrona środowiska, bo to co robimy z naszą planetą dziś - zostawiamy naszym dzieciom, a ja nie chcę swoim dzieciom fundować katastrofy ekologicznej" - podkreśliła.

"Obecna sytuacja polityczna wymaga jeszcze większej mobilizacji liderów społeczeństwa obywatelskiego. Jeśli chcemy, aby nasza krajowa polityka zmieniła się, niezbędne jest wejście ludzi z ruchów obywatelskich i organizacji pozarządowych do polityki" - oceniła Scheuring-Wielgus.

Petru: obniżymy PIT i CIT do 16 proc., wprowadzimy korekty w 500 Plus

Petru mówił na konwencji programowej Teraz!, że aby wygrać wybory, potrzebna jest całościowa wizja dostatniej Polski i plan działań. "My jako jedyni taki plan przygotowaliśmy. Ostatni rok spędziliśmy na analizie wyzwań które stoją przed naszym krajem" - podkreślił.

Zapowiedział, że Teraz! będzie reprezentować idee i wartości, których nikt na polskiej scenie politycznej nie reprezentuje, szczególnie skupiając się na gospodarce i kwestiach społecznych. "Robimy to po to, aby współrządzić Polską po wyborach w 2019 roku" - dodał.

Polityk przedstawił najważniejsze postulaty swojego ugrupowania. Zdaniem Petru program "500 Plus" nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem. "Program ten wymaga głębokiej korekty. Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko tylko dla tych, którzy są aktywni, tylko dla tych, którzy potrzebują" - mówił.

Petru zapowiedział obniżenie PIT i CIT do 16 proc. "Podatki muszą być niskie i proste. Muszą być liniowe. Podatek VAT będziemy obniżać, porządkując niedobór w kasie po rządach PiS" - zaznaczył.

"Zmniejszymy ZUS do 500 złotych miesięcznie dla małych firm, aby w końcu mogły rozwinąć skrzydła" - zadeklarował Petru.

Kolejnym postulatem Teraz! jest wprowadzenie ulgi budowlanej oraz dopłaty do wynajmu mieszkań. "Aby w Polsce budowało się więcej mieszkań zaproponujemy ulgę budowlaną, na zasadach jakie obowiązywały w latach 90-tych. Wszystkim niezamożnym najemcom będziemy dopłacać miesięcznie do długoterminowego najmu" - obiecał Petru.

Lider Teraz! chce także za rok zgłosić akces Polski do strefy euro, bo - jak zaznaczył - bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą. Jego zdaniem tylko euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej.

Petru zaproponował odejście od węgla jako wyłącznego źródła energii. "Trzeba będzie wstrzymać wszelkie wielkie węglowe inwestycje tego rządu i postawić na energię odnawialną i konkurencję energetyczną" - dodał.

Petru proponuje też, by do ochrony zdrowia wprowadzić na stałe sektor prywatny. "Po to aby zniknęły kolejki, wzrosły wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek" - argumentował.

Kolejną propozycją Teraz! jest likwidacja zakazu handlu w niedziele. "W zamian zaproponujemy dwie wolne niedziele dla pracowników handlu" - dodał Petru.

"Zlikwidujemy pisowskie podatki i daniny: daninę solidarnościową, podatek bankowy, opłatę recyklingową, opłatę za deszcz, opłatę mocową i wiele innych" - zapowiedział lider Teraz!

Ponadto, Petru zapowiedział likwidację KRUS i przywilejów emerytalnych. "Polska dzisiaj to nie jest kraj rolników małorolnych i górników dołowych. Inne grupy społeczne nie mogą ich w kółko finansować" - ocenił.

Nowe ugrupowanie chce napisać Kartę Nauczyciela na nowo, by promować dobrych nauczycieli i dobre praktyki w edukacji.

Partia chce także zlikwidować abonament telewizyjny, by misja publiczna była realizowana w ramach przetargów między stacjami.

"Sprywatyzujemy większość spółek państwowych, aby nigdy więcej nie były już obsadzane miernotami politycznymi - zarówno spółki miejskie, urzędy pracy i spółki Skarbu Państwa" - oświadczył Petru.

"Nasze siły zbrojne powinny stać się elementem NATO-wskiego systemu reagowania. Musimy być gotowi aby wraz z naszymi europejskimi sojusznikami, np. Francją, Wielką Brytanią brać udział w operacjach militarnych. Do tego potrzebna jest zasadnicza modernizacja wojska, a nie mrzonki o obronie terytorialnej" - przekonywał polityk.

"To są nasze wyzwania. To są moje zobowiązania" - podkreślił. "Polska może stać się bogatym i bezpiecznym krajem zamożnej Europy. Bo Polacy na to zasługują" - dodał Petru.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne