​Piechociński: Jeszcze w czwartek spotkanie z premierem

Wicepremier, minister gospodarki i szef PSL Janusz Piechociński poinformował, że jeszcze w czwartek spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawi mu m.in. kandydata na nowego ministra rolnictwa po tym, jak do dymisji podał się Stanisław Kalemba.

- Dzisiaj mam spotkanie z premierem, gdzie przedstawię przede wszystkim koncepcję przyspieszenia w tych nadzwyczajnych okolicznościach skutecznych działań. Dzisiaj także przedstawię kandydata - powiedział Piechociński dziennikarzom w czwartek po opuszczeniu posiedzenia klubu PSL.

Szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury powiedział dziennikarzom, że posłowie uzyskali w czwartek informacje od Piechocińskiego i Kalemby. Na posiedzeniu klubu - jak zaznaczył - nie było dyskusji na temat ministra - następcy Kalemby, bo klub nie jest do tego "odpowiednim gremium".

Reklama

- Tym gremium jest Naczelny Komitet Wykonawczy. Jutro w godzinach rannych komitet się zbierze - zapowiedział Bury.

Kalemba poinformował w czwartek, że powodem jego rezygnacji jest brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików. Krytykował to, że nadwyżki trzody chlewnej nie uzupełniły rezerw strategicznych państwa prowadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych, podległą ministrowi gospodarki.

Po tym, gdy w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików, padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane.

Piechociński, pytany w czwartek o lokalne protesty rolników spowodowane problemami ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków ASF u dzików, zaapelował o rozsądek.

- Nie ma już potrzeby przyspieszać działań poprzez protesty - stwierdził.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje