Pierwszaki otrzymają podręczniki za darmo

Uczniowie, którzy we wrześniu 2009 roku rozpoczną naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych i pierwszych klasach gimnazjów, czyli pierwszych roczników, uczących się według zreformowanego programu nauczania, otrzymają w szkole podręczniki za darmo.

Poinformowała o tym na konferencji prasowej minister edukacji Katarzyna Hall.

Reklama

Jak wyjaśniła, podręczniki te będą własnością szkoły i będą użyczone temu rocznikowi, a później następnym. Zapewniła, że uczniowie z pierwszego rocznika reformy przez cały okres wprowadzania jej będą mieli prawo do takich podręczników, czyli na przykład po trzech latach nauki w gimnazjum otrzymają bezpłatne podręczniki również w szkole ponadgimnazjalnej.

Minister edukacji przypomniała, że kiedy poprzednio wprowadzono reformę edukacji rodzice dzieci pierwszego objętego przez nią rocznika ponieśli duże koszty finansowe reformy, gdyż musieli kupować tylko nowe podręczniki.

Hall poinformowała, że rozmawiała już o kosztach tej operacji z ministrem finansów. Zaznaczyła jednak, że mimo iż MEN ma już pewne szacunki potrzebnych środków, nie chce ich jeszcze ujawnić publicznie. Wyjaśniła, że chce wcześniej rozmawiać z wydawcami podręczników na temat cen książek. Minister dodała, że nie wyklucza, że może uda się na ten cel pozyskać część środków z funduszy Unii Europejskiej.

Dwa języki w gimnazjum

Uczniowie gimnazjów będą uczyć się obowiązkowo dwóch języków obcych - zapowiedziała minister edukacji.

Minister przypomniała, że w tej chwili w gimnazjach uczniowie mają obowiązek uczenia się tylko jednego języka obcego; jeśli w jakiejś szkole uczą się dwóch lub więcej, to jest to suwerenna decyzja samorządu prowadzącego daną szkołę.

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | gimnazjum | reformy | minister edukacji | uczniowie | minister | edukacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje