Reklama

Reklama

PiS: Lodówka pusta, nasze projekty w "zamrażarce"

Od 10 lat nie mieliśmy takiej podwyżki cen - mówili politycy PiS przedstawiając spot, w którym wraca słynny już motyw pustej lodówki. Apelują do marszałka Sejmu o wyjęcie z "zamrażarki sejmowej" projektów ustaw o podatku od banków i dodatkach drożyźnianych.

Politycy PiS na konferencji prasowej w Sejmie podkreślili, że ustawy te pomogłyby najbiedniejszym uporać się z panującą - ich zdaniem - drożyzną.

Reklama

- Mamy do czynienia z sytuacją, która ostatnio zdarzyła się dziesięć lat temu. Wzrost cen w styczniu w porównaniu do grudnia zeszłego roku był tak duży, jak 10 lat temu - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, w efekcie podniesienia podatku VAT wzrosły ceny żywności, transportu, paliwa, energii elektrycznej.

Na konferencji przedstawiono też spot, w którym wrócił motyw - znany z poprzednich kampanii wyborczych PiS - pustej lodówki. Animowany filmik pt. "Zanim cuda się zaczęły, już się skończyły" przedstawia rodzinę, której lodówka - pod rządami PO - pustoszeje, znikają nawet zabawki dzieci i butelka z rąk ojca rodziny.

- Jeżeli rząd nie potrafi, my mamy receptę, możemy pomóc - oświadczyła Małgorzata Sadurska (PiS), apelując do marszałka Grzegorza Schetyny o wprowadzenie pod obrady Sejmu przygotowanych przez PiS projektów o dodatkach drożyźnianych i podatku bankowym.

Jak mówiła, dzięki tym ustawom rodziny wielodzietne, emeryci i renciści nie będą musieli się martwić, czy starczy im pieniędzy na "chleb za pięć zł". - Mamy konkretną odpowiedź na drożyznę, czekamy, aż nasze projekty zostaną poważnie potraktowane przez marszałka Sejmu - podkreślił Błaszczak. - Jeżeli sytuacja jest tak katastrofalna, tak zła, jeżeli trzeba sięgać do kieszeni, to PiS proponuje, żeby sięgać do głębokich kieszeni, a nie do kieszeni płytkich - dodał.

Jego zdaniem, "banki mogą podzielić się swoimi zyskami". - My proponujemy, żeby z 10 mld zysków, jakie banki mają w Polsce, 5 mld przeznaczane zostało na wsparcie tych, którzy dziś najwięcej płacą za nieudolność rządów Donalda Tuska - mówił.

Dwa projekty ustaw o dodatkach drożyźnianych PiS złożyło pod koniec stycznia. Przewidują one wprowadzenie kilkusetzłotowych dodatków dla emerytów i rencistów oraz dla rodzin wychowujących dzieci. Zgodnie z nimi, najbiedniejsze rodziny otrzymywałyby po 600 zł na każde dziecko; emeryci i renciści - od 250 do 700 zł.

Oba dodatki mogłyby - zdaniem PiS - zostać sfinansowane dzięki wprowadzeniu tzw. podatku od banków; projekt w tej sprawie - podkreślił Błaszczak - od września ub.roku leży w "zamrażarce" marszałka Sejmu. Podatek ten wynosiłby 0,39 proc. od aktywów instytucji finansowych.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - potocznie nazywanej ustawą o podatku od banków - znalazło się w porządku dziennym najbliższego (23-25 lutego) posiedzenia Sejmu jako punkt sporny. O tym, czy będzie przedmiotem obrad, zadecydują posłowie w głosowaniu.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Nie | Prawo i Sprawiedliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje