Reklama

Reklama

Plan PO - prywatyzacja szpitali bez zgody Sejmu

Politycy Platformy Obywatelskiej mają pomysłna to, jak doprowadzić do prywatyzacji szpitali bez zgody Sejmu i prezydenta. Jak dowiedział się "Dziennik", pomóc ma rozporządzenie ministra finansów.

PO w swoich projektach ustaw chciała, by szpitale przekształciły się obligatoryjnie w spółki prawa handlowego. W ten sposób samorządy mogłyby sprzedawać placówki.

Reklama

- I co z tego, że opozycja to zablokuje, jak bez niej i tak można to zrobić - śmieje się jeden z członków władz PO. Jak to możliwe?

Pomysł jest prosty. Szpitale na podstawie już obowiązującego kodeksu spółek handlowych mogą się przekształcać w spółki. Wystarczy, że będzie się im to opłacać. Żeby tak było, potrzebne jest właśnie rozporządzenie ministra finansów. Takim dokumentem - twierdzą politycy PO - można wprowadzić zwolnienie szpitali z 22-procentowego podatku VAT. Dzięki uldze, szpitalom zostanie więcej pieniędzy z NFZ.

Według informacji "Dziennika", w rządzie trwa też poszukiwanie sposobu, jak za pomocą rozporządzenia dotrzymać wyborczej obietnicy zwolnienia wszystkich z abonamentu RTV. Wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że rządzić się tak da i w innych dziedzinach.

Wygląda więc na to, że przynajmniej na razie realizuje się scenariusz prezydenta nakreślony w październiku 2006 r. - konkluduje "Dziennik". Trwał wówczas kolejny kryzys rządowy. Lech Kaczyński miał wtedy powiedzieć Donaldowi Tuskowi i Janowi Rokicie: rząd PO będzie rządził tylko za pomocą rozporządzeń.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Sejm RP | dziennik | szpitale | politycy | prywatyzacja szpitali | prywatyzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy