Reklama

Reklama

Platforma forsuje swojego kandydata na prezesa IPN

Platforma Obywatelska forsuje kandydaturę profesora Jerzego Eislera do objęcia stanowiska prezesa IPN - informuje RMF FM.

Politycy PO bardzo chcą, aby to ten historyk - szef warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - został następcą Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Reklama

Dziś rozpoczynają się w Sejmie przesłuchania kandydatów do Rady IPN - ciała, które wyłoni prezesa tej instytucji.

Podstawowym problemem z przeforsowaniem tej kandydatury może być postawa samego Eislera, który nie wyraża publicznie entuzjazmu dla tego pomysłu - choć politycy PO mówią że nie prowadzili z nim jeszcze żadnych formalnych czy choćby półoficjalnych rozmów.

Problem drugi to ścieżka powoływania prezesa IPN. Najpierw bowiem parlament musi wybrać członków Rady Instytutu i dopiero oni wskażą kandydata na szefa.

Przymiarki do obsadzenia Rady wskazują jednak na to, że Eisler - jeśli się zdecyduje - nie powinien mieć większych problemów z wyborem. W radzie zasiąść mają bowiem historycy bliscy jego sposobowi patrzenia na dzieje najnowsze - m.in. profesorowie Paczkowski, Friszke i Dudek.

Kandydatem alternatywnym dla szefa warszawskiego oddziału IPN jest jego krakowski odpowiednik - Marek Lasota - on jednak uznawany jest dziś za kogoś kto ma znacznie mniejsze szanse na wybór.

Konrad Piasecki

Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | stanowiska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje