Reklama

Reklama

PO popiera polskie weto

Lider PO Donald Tusk napisał w liście do premiera Jarosława Kaczyńskiego, że Platforma Obywatelska popiera polskie weto w sprawie eksportu polskiej żywności do Rosji.

"Wielokrotnie podkreślałem, że w żywotnych dla Polski sprawach polityki zagranicznej powinniśmy mówić jednym głosem, wyłączając je poza nawias bieżącego sporu politycznego" - napisał Tusk w liście do szefa rządu.

Reklama

Jak dodał, w imieniu Platformy Obywatelskiej proponował takie wsparcie rządowi, swego czasu w Gdańsku, jak również w ostatnich dniach. "Taką właśnie sprawą są nasze interesy gospodarcze w handlu z Rosją" - zaznaczył Tusk.

"Uważam, że Unia Europejska powinna wykazywać się elementarną solidarnością również w stosunkach zewnętrznych. Twierdzenie, że rosyjsko-polski spór handlowy jest sprawą bilateralną to nieprawda. To organy Unii, na mocy traktatu, reprezentują interesy handlowe krajów członkowskich" - podkreślił lider PO.

Według niego, jeżeli nic innego nie skutkuje, wobec łamania podstawowych zasad konstrukcji europejskiej, trzeba reagować stanowczo.

"Na pewno można było to zrobić lepiej, ale dziś nie czas to roztrząsać. To czas, w którym różni aktorzy polskiej sceny politycznej powinni zająć jednolite stanowisko" - ocenił.

Zdaniem Tuska, "jeżeli organy UE nie podejmują wystarczających działań w celu obrony żywotnych i uzasadnionych interesów jednego z państw członkowskich, istnieje uzasadnienie dla odwołania się do środka ostatecznego, jakim jest weto"

"Dlatego Platforma Obywatelska popiera polskie weto w sprawie eksportu polskiej żywności do Rosji" - podkreślił Tusk w liście do Jarosława Kaczyńskiego.

Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | Donald Tusk | weto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje