Polacy chcą weta prezydenta ws. OFE

Polacy są za wetem prezydenta w sprawie OFE. 42 procent badanych w sondażu telefonicznym TNS Polska dla "Wiadomości" Telewizji Polskiej nie chce podpisu Bronisława Komorowskiego.

Za podpisaniem ustawy jest co czwarty badany przez TNS Polska. 33 procent ankietowanych albo nie ma zdania o rządowych zmianach, albo o nich nie słyszało. 

Reklama

Ustawę uchwalił już parlament. Sondaż przeprowadzono między 13. a 16. grudnia przez telefon na próbie reprezentatywnej 2000 dorosłych mieszkańców Polski.

Znowelizowana ustawa przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa.

W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski | OFE | prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje