Reklama

Reklama

Polscy Żydzi: Nie nadużywać terminu Holocaust

Przywódcy społeczności żydowskiej w Polsce zaprotestowali przeciw użycia określenia "mini-Holocaust" w artykule w: "Washington Post" w odniesieniu do powojennych tragicznych incydentów antysemickich w PRL.

W opublikowanym liście do redakcji dziennika naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, i przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce, Piotr Kadlcik, polemizują z tekstem Richarda Cohena z 8 czerwca, gdzie znalazło się to sformułowanie.

Reklama

Cohen, stały felietonista gazety, krytykował w nim znaną dziennikarkę Helen Thomas, która powiedziała, że "Żydzi powinni opuścić Izrael i wrócić do domu, tj. do Niemiec i do Polski". Przypomniał jej, że niektórzy Żydzi usiłowali wrócić do Polski po II wojnie światowej, ale spotkali się tam z pogromami.

Pisząc o pogromie kieleckim w 1946 r. Cohen nazwał go "mini-Holocaustem".

"Holocaust był jednorazowym, unikalnym wydarzeniem; nie występuje w różnych rozmiarach. Zakończył się wraz z dniem zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w 1945 r., z klęską reżimu nazistowskiego, który z ludobójstwa Żydów uczynił jeden ze swoich głównych celów" - piszą Schudrich i Kadlcik.

"Jeśli się sugeruje, że jest inaczej, nazywając Holocaustem - mini czy nie - zabijanie Żydów przez Polaków, Słowaków, Węgrów czy Arabów po tej dacie, nieuchronnie legitymizuje się użycie tego terminu w odniesieniu do innych masowych zabójstw. Jeżeli Kielce i inne powojenne mordy Żydów w Polsce były mini-Holocaustem, to z pewnością byłaby nim także np. ostatnia przemoc tłumu w Kirgistanie (gdzie doszło do masowych zabójstw Uzbeków ) " - kontynuują autorzy.

"Jest szczególnie bolesne, że o dzisiejszej Polsce, która jest zdecydowanym sojusznikiem Izraela i ściśle współpracuje ze swoją żydowską społecznością, pisze się w ten sam sposób, co o nazistowskich Niemczech" - czytamy w liście.

Żydowscy liderzy przypominają Cohenowi, że pisząc o "mini-Holokauście" zignorował "kluczowy aspekt sprawy, czyli rolę państwa" w masowym morderstwie Żydów przez Trzecią Rzeszę.

"Holocaust to nie było po prostu 6 milionów morderstw; była to systematyczna i zorganizowana kampania będąca odbiciem polityki niemieckiej Rzeszy. Tymczasem powojenne morderstwa Żydów w Polsce były odzwierciedleniem ludowego antysemityzmu, korupcyjnego wpływu hitlerowskiej propagandy i ogólnego bezprawia panującego wówczas w kraju" - wyjaśniają Cohenowi autorzy listu.

Przypominają, że "milicja i wojsko próbowały stłumić próby pogromu, i jeśli rozkazów nie zawsze słuchano, to po pogromie rząd zezwolił na utworzenie uzbrojonej żydowskiej milicji do samoobrony".

Cytują na koniec Alberta Camusa, który napisał: "Źle nazwać rzeczy, to powiększać nieszczęścia świata". "Obawiamy się, że Cohen to właśnie zrobił" - konkludują.

Dowiedz się więcej na temat: Washington Post | żydzi | Holocaust | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne