Reklama

Reklama

Ponad 700 interwencji straży pożarnej w związku z orkanem Fryderyka

Blisko 700 razy interweniowała straż pożarna w związku z przejściem nad Polska orkanu Fryderyka. Setki drzew zostało powalonych przez wichurę i przywalonych pod ciężarem śniegu. Uszkodzeniu uległo 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych. Rano odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z szefami poszczególnych służb na temat aktualnej sytuacji pogodowej.

Wszystkie główne linie kolejowe są przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, choć występują miejscowe utrudnienia - podało RCB.

Reklama

Z informacji podanych na Twitterze przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka, o godz. 6 rano - bez prądu było 29 178 odbiorców; najwięcej w woj. wielkopolskim - 12 tys., łódzkim - 5,1 tys., śląskim 4,8 tys.

Zerwane dachy, powalone drzewa


W Stroniu Śląskim (dolnośląskie), w powiecie kłodzkim, wiatr zerwał dach z domu, w którym mieszka 15 rodzin. Budynek został jeszcze w nocy zabezpieczony, a mieszkańcom udzielono schronienia. Dach zerwało również z budynku w miejscowości Mrowiny w powiecie świdnickim.

W województwie łódzkim, w jednej z miejscowości w powiecie bełchatowskim, wiatr uszkodził krzyż na kościele. Do czasu jego naprawy budynek został wyłączony z użytkowania publicznego. Z kolei w miejscowości Turów w gminie Wieluń z powodu podmuchu wiatru przewrócił się samochód ciężarowy. Kierowcy nic się nie stało.

W Wielkopolsce w związku z wichurami pociągi dalekobieżne kursujące przez Poznań notowały wielogodzinne opóźnienia. Z powodu silnych opadów śniegu w stolicy regionu tworzyły się gigantyczne korki. Problemy miał także poznański port lotniczy - wiele samolotów miało opóźnienia, kilka lotów odwołano lub przekierowano.

W Żywcu (woj. śląskie) wiatr oderwał część ściany nieużytkowanego obiektu, która uderzyła w budynek mieszkalny. Na szczęście nikt nie został ranny.

W Krakowie w Nowej Hucie nad ranem przy ul. Ujastek powalone drzewo uszkodziło tramwajową sieć trakcyjną - zostało ono już usunięte.

Na Kasprowym Wierchu najsilniejsze podmuchy wiatru odnotowano nocą około godz. 1, wynosiły 111 km /h. W Zakopanem powodowały one zamiecie śnieżne.

Poranna odprawa służb

"Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy" - napisał w piątek rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do przejścia nad Polską orkanu "Fryderyka". 

"Razem z ministrem @jbrudziński na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju w związku z orkanem #Fryderyka. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy. O 8.00 narada z szefami @KGPSP, @PolskaPolicja oraz wojewodami. Priorytet - jak najszybsza pomoc poszkodowanym" - napisał premier.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek rano z ministrami: obrony Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim.

W odprawie uczestniczył też dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

Wcześniej premier w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa wysłuchał raportów od wojewodów i szefów policji oraz straży pożarnej i podziękował służbom za skuteczne działania.

Także szef MSWiA Joachim Brudziński dziękował służbom za skuteczność i zaangażowanie w udzielaniu pomocy poszkodowanym podczas przejścia orkanu.

Powieje do południa w piatek

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek po południu ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Wiać ma przez całą noc i w piątek do południa; opady śniegu, zawieje i zamiecie możliwe są w woj.: dolnośląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. 

Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - pierwszy stopień; dla siedmiu - stopień drugi.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu na terenie całego kraju. Jak podało wieczorem na Twitterze MSWiA, a także szef RCB, na terenie kraju bez dostaw prądu pozostaje 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.). 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy