​Posłowie PO wejdą do ministerstw, by dokonać "kontroli poselskiej"

Posłowie PO w środę wejdą do ministerstw w celu dokonania kontroli poselskiej - poinformowało biuro prasowe Platformy. Rano posłowie PO pojawili się w Kancelarii Premiera, by - jak poinformowano - uzyskać informacje na temat nagród i premii za rządów PiS.

"Posłowie Krzysztof Brejza, Marcin Kierwiński i Mariusz Witczak wchodzą do Kancelarii Premiera w celu uzyskania informacji dotyczącej wypłacania nagród i premii przez okres całej kadencji rządów PiS" - poinformowano w środę rano na Twitterze PO.

Reklama

Biuro prasowe podało, że kontrole poselskie będą odbywać się na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

W środę - jak poinformowano - posłowie PO mają wejść do ministerstw: finansów; rodziny, pracy i polityki społecznej, inwestycji i rozwoju, infrastruktury, energii, zdrowia. Będą też w MSWiA, MEN, MNiSW, MSZ, MKiDN, sportu, sprawiedliwości, gospodarki morskiej, rolnictwa i rozwoju wsi. 

"Otrzymaliśmy bardzo ważne zapewnienie"

Posłowie PO poinformowali, że podczas spotkania w Kancelarii Premiera jej wiceszef Paweł Szrot zapowiedział przedstawienie w czwartek informacji w sprawie nagród i premii dla ponad 100 ministrów i wiceministrów otrzymanych przez nich w 2016 r. Według posłów PO, były to "drugie pensje".

Mariusz Witczak powiedział, że w wyniku środowego wejścia do KPRM posłowie PO otrzymali "rzeczywiście jasną, twardą deklarację, że jutro opinia publiczna po raz pierwszy będzie mogła zobaczyć jakie w 2016 r. kwoty pieniężne zostały pobrane z budżetu państwa przez polityków PiS".

Krzysztof Brejza dodał, że Platforma od czterech miesięcy próbowała ustalić, ile w 2016 r. "z tego systemu drugich pensji, dostali ministrowie i wiceministrowie PiS". "Łamiąc prawo, łamiąc konstytucję, łamiąc ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz łamiąc regulamin premier Mateusz Morawiecki blokuje udostępnienie tych informacji, wbrew własnej zapowiedzi" - powiedział.

Brejza mówił, że Morawiecki na początku lutego deklarował, że w sprawie nagród dla ministrów i wiceministrów "wszystko jest jawne", a od pięciu tygodni szef KPRM nie odpowiada na jego wnioski o ujawnienie informacji dotyczących zarobków ministrów i wiceministrów w 2016 r.

"Dziś, po kontroli parlamentarnej, wejściu do KPRM, otrzymaliśmy bardzo ważne zapewnienie: jutro pan minister Szrot zobowiązał się przedstawić listę ponad 100 polityków PiS, ministrów, wiceministrów, również ministrów konstytucyjnych, wraz z konkretnymi kwotami, które pozwolą stwierdzić, kiedy ten 'system dopłat pod stołem' stworzony przez PiS został stworzony" - poinformował Brejza.

"Rząd premiera Morawieckiego jest w pełni transparentny"

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w środę, że "parlamentarzystom PO udostępniono dokumenty, które można było w danym momencie przekazać". 

"Rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest w pełni transparentny" - powiedział Dworczyk.

"Natomiast oczywiście tego rodzaju działania nie powinny dezorganizować pracy ministerstw, czy Kancelarii Premiera, dlatego część materiałów, o które poprosili parlamentarzyści PO dopiero po ich przygotowaniu będzie im przedstawiona" - dodał szef KPRM. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje