Premier: Możemy stać się krajem szczęśliwych ludzi

Czego w Święta Wielkanocne pożyczyły nam głowy państwa i Kościoła?

Premier: Kraj szczęśliwych ludzi

Reklama

- Możemy stać się krajem szczęśliwych ludzi pod warunkiem, że zapomnimy o słowie "niemożliwe" - mówił Donald Tusk w życzeniach zamieszczonych na stronie Kancelarii Premiera.

"W Wielkanoc przypominamy sobie, że to co niemożliwe - stało się możliwe. Od pokoleń płynie stąd dla nas nauka i siła. Potrafiliśmy zrzucić niewolę, pokonać najgorsze kryzysy i wyjść z najgorszych opresji. Jesteśmy dziś wolnym i silnym państwem. Na świecie coraz częściej docenia się nasz rozsądek, pracowitość i odpowiedzialność" - mówił premier.

"Czy staniemy się krajem zamożnym, gdzie wszyscy ludzie czują sie bezpieczni? Czy staniemy się krajem szczęśliwych ludzi? To możliwe pod warunkiem, że zapomnimy o słowie 'niemożliwe' - nie tylko w Wielkanoc" - podkreślił Donald Tusk, życząc jednocześnie "żebyśmy, my Polacy, byli razem nie tylko w święta, ale zawsze".

Prezydent: Druga warstwa

- Radości i satysfakcji z przeżywania razem z bliskimi świąt oraz czerpania z nich inspiracji, by stawać się lepszymi - życzył z okazji Świąt Wielkanocnych prezydent Bronisław Komorowski.

Jak powiedział w życzeniach, zamieszczonych w sobotę na stronie Kancelarii Prezydenta, święta Wielkiej Nocy mają "swoją piękną oprawę, wywodzącą się z tradycji narodowych".

"Ale jest też druga warstwa, o której warto pamiętać, warstwa przeżycia religijnego, także głębokich przeżyć związanych z kontaktem z drugim człowiekiem. W tej warstwie powinniśmy szukać inspiracji i głębokiej myśli o tym, że świat idzie w dobrą stronę, że dobro zwycięża zło, że życie zwycięża śmierć" - podkreślił prezydent.

Prezydent życzył Polakom "radości i z tej warstwy obyczajowej, osadzonej w pięknej polskiej tradycji, ale również radości i satysfakcji z przeżywania razem z osobami sobie bliskimi (...) treści bogatych, treści inspirujących nas do tego, by po prostu stawać się lepszymi".

Prymas: Promocja życia

"Życia człowieka chcemy bronić, promować je i wspomagać; to największy dar" - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, składając wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej życzenia wielkanocne. Życzenia nadała w sobotę lokalna telewizja.

"Bóg stoi po stronie życia. Znakiem tego jest zmartwychwstanie Chrystusa.(...) Dar życia ludzkiego jest największym darem jaki człowiek posiada na ziemi" - powiedział prymas.

"Życia człowieka chcemy za wszelką cenę bronić, promować i wspomagać, ażeby urastało do tych rozmiarów, jakie Opatrzność Boża przewidziała w swoim planie zbawczym każdego człowieka" - dodał.

Abp Kowalczyk przypomniał, że przeżywanie dni poprzedzających Wielkanoc łączy się z kolejną rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. "Sześć lat przed śmiercią pisał (...), że mimo ograniczeń wieku, mimo cierpień, mimo dolegliwości cieszy się życiem i kocha życie. Nie ukrywa tego, że śmierć nas wszystkich przeraża, napawa nas strachem, ale ostatnie słowo nie należy do śmierci - należy do życia" - powiedział.

Abp Kowalczyk życzył, by zbliżające się święta "usposabiały wszystkich do optymistycznego patrzenia na codzienność życia". "Mimo takich czy innych trudności cieszmy się, że możemy przeżywać te święta w wolnej Polsce" - powiedział prymas.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje