Reklama

Reklama

Premier o sporze z KE: Przed zbliżeniem stanowisk musi nastąpić zrozumienie

"Mamy inne postrzeganie reformy wymiaru sprawiedliwości, zanim nastąpi zbliżenie stanowisk, musi nastąpić wzajemne zrozumienie" - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o spór Polski z Komisją Europejską. Jak dodał, do zbliżenia stanowisk miała się przyczynić m.in. ostatnia wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Brukseli.

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych zaprosił podczas spotkania wiceszefa KE Fransa Timmermansa do złożenia wizyty w Polsce. Rozmowa Czaputowicza i Timmermansa dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i kwestii praworządności.

Reklama

Szef polskiego MSZ nie wykluczył w czwartek "modyfikacji" reform wymiaru sprawiedliwości w celu osiągnięcia porozumienia z KE, jeśli polskie władze uznają to za zasadne. Natomiast wiceszef KE wyraził nadzieję na rozwiązanie sporu w ciągu tygodni.

Różnica poglądów

Premier pytany o spór Polski z Komisją Europejską w kontekście zbliżającej się wizyty Timmermansa w Warszawie podkreślił, że obie strony inaczej postrzegają reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości.

"My chcemy głęboko zreformować wymiar sprawiedliwości, ale KE trochę inaczej niż my patrzy na niektóre zmiany, które wdrażamy. Więc pierwsza rzecz - zanim nastąpi jakieś zbliżenie, to musi nastąpić wzajemne zrozumienie" - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, zbliżeniu stanowisk miała służyć m.in. wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Brukseli i jego spotkanie z Timmermansem.

"Kończymy opracowywać tzw. białą księgę, dokument, który ma dać naszym partnerom pewną jasność, klarowność postrzegania pewnych elementów reformy" - poinformował premier.

"Chcielibyśmy skoncentrować się w relacjach z naszymi partnerami europejskimi na kluczowych problemach, takich jak wieloletnie ramy finansowe, Brexit, polityka handlowa, polityka konkurencyjności, wolny rynek, swobody na jednolitym rynku. Ale oczywiście rozumiem też, że w innych kwestiach obie strony muszą usiąść do okrągłego stołu i znaleźć wzajemne zrozumienie" - podkreślił szef polskiego rządu.

Artykuł 7.1

Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje