Reklama

Reklama

Premier: Póki co gazu nam nie zabraknie

Premier Donald Tusk odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu na Ukrainę zapewnił, że Polska jest w sytuacji bezpiecznej i gazu "póki co nam nie zabraknie". Zaznaczył jednak, że w obecnej sytuacji mogą wystąpić problemy logistyczne.

- Polska jest w sytuacji bezpiecznej - o ile w ogóle można mówić o pełnym bezpieczeństwie w relacjach energetycznych z Rosją. Ale jesteśmy w sytuacji takiej jak inne kraje europejskie, jesteśmy rzetelnym płatnikiem, wobec nas nikt nie ma żadnych zastrzeżeń - powiedział Tusk.

Reklama

Jak dodał, "ewentualnie pojawi się problem logistyczny, skoro przez Ukrainę ten gaz w dużej mierze do nas płynie, może być kłopot natury technicznej".

- Mamy spore zapasy (gazu). Jeśli - mam nadzieję - nie będzie jakichś szczególnie polarnych warunków, to nawet gdyby pojawiły się jakieś kłopoty, w tym tranzycie (gazu) przez Ukrainę, na razie mogę uspokoić wszystkich rodaków, że gazu póki co nie zabraknie - podkreślił premier.

W czwartek Gazprom przerwał dostawy gazu dla Ukrainy, jednocześnie zapewniając, że kontynuuje dostawy dla UE w pełnej objętości. Rosja zapewnia jedną czwartą unijnego zapotrzebowania na gaz; 80 proc. dostaw idzie przez Ukrainę.

Donald Tusk pytany jaki będzie rozpoczęty właśnie nowy rok odparł, że "zagadkowy".

- Zagadkowy ten 2009 rok, bo mało kto na świecie jest w stanie przewidzieć, co się będzie działo z tym kryzysem, który nie do końca jest przez ludzi zrozumiany. Więc jakiś margines zaskoczeń na pewno nas czeka - zaznaczył szef rządu.

Przyznał, że z pewną ulgę wysłuchał w środę w jednej z sylwestrowych audycji telewizyjnych uwagi pani astrolog, która powiedziała, że Polska będzie się miała dobrze, bo wchodzi w znak byka.

- A ja też jestem byk - nie w sensie postury, tylko spod znaku byka. Więc pomyślałem sobie, że to jest dobre wróżenie. Ale oczywiście nie w astrologii zawsze nadzieja, tylko że Polska na świecie jest rzeczywiście dość stabilna - podkreślił premier. - I dla nas ten 2009 może być kolejnym rokiem szansy - ocenił.

- Nie sądzę aby pojawiła się jakaś polityczna sensacja, rewelacja roku - dodał. - Wydaje się, że ten 2009 rok nie będzie szczególnie różnił się od 2008 - uważa premier.

Na pytanie o stosunki polsko-niemieckie szef rządu odparł, że w ubiegłym roku te relacje poprawiły się bardzo.

- Zawsze podkreślam kiedy jestem w debacie czy sporze z takimi najbardziej anty-niemiecko nastawionymi polskimi politykami, że udało się de facto uzyskać to o co zabiegaliśmy, czyli w tych centralnych inicjatywach niemieckich Eriki Steinbach, nie ma póki co Gazociągu Północnego, czyli tego Nord Streamu, który przez Bałtyk miał biec - zauważył Tusk.

Jak podkreślił, również relacje osobiste między rządami Niemiec i Polski są na prawdę bardzo dobre. - W kilku sprawach mogliśmy liczyć na Kanclerz Angelę Merkel - zaznaczył premier.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Gazprom | dostawy gazu | Rosja | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy