Reklama

Reklama

​Premier: Powiększyliśmy środki dla osób niepełnosprawnych o 4 mld zł

- Powiększyliśmy środki dla osób niepełnosprawnych o 4 mld zł w czasach naszych rządów, przez poprzednie trzy lata, teraz mamy kolejne 4 mld. Czy tego nie można określić jako polityka wrażliwa społecznie? - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Powiększyliśmy środki dla osób niepełnosprawnych o 4 mld zł w czasach naszych rządów, przez poprzednie trzy lata. Teraz mamy kolejne 4 mld. Czy tego nie można określić jako 'polityka wrażliwa społecznie'?(...) Czyż nie jest to najlepszy dowód na to, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę, na los ludzi tak poszkodowanych bardzo ciężko przez wypadki, czasami od urodzenia" - powiedział premier pytany o te zagadnienia na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Reklama

Prowadzimy działania na wielu polach - dodał. "Tam, gdzie tylko potrafimy wypracować te środki, wyrwać je czasami przestępcom, mafiom podatkowym, mafiom vatowskim, tam dzielimy się solidarnościowo z naszymi współobywatelami" - powiedział.

Premier o polepszeniu warunków życia

Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że od początku kadencji rząd PiS stara się "usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej". Do takich grup - jak mówił premier - należą rodziny wielodzietne, seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami.

Wymieniał konkretne działania, które mają na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami.

"To co robimy, to zdecydowane podniesienie wypłat z NFZ, związanych z artykułami medycznymi dla osób niepełnosprawnych. Tam przeznaczyliśmy dodatkowy 1mld zł. Podnieśliśmy również rentę specjalną do poziomu minimalnej emerytury 1100 zł" - powiedział.

Premier zadeklarował dalsze podnoszenie środków dla osób z niepełnosprawnościami. "Jeżeli wyborcy powierzą nam kierowanie rządem, państwem, po wyborach jesiennych, to będziemy w kolejnych latach podnosić te wydatki. To, do czego się zobowiązaliśmy i potwierdziliśmy ustawą w Sejmie, pokazuje, jak bardzo jesteśmy wrażliwi i jak dużą część środków przeznaczamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami" - dodał.

"500 plus" dla niepełnosprawnych

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Przyjął też poprawkę PO-KO, dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Nad ustawą będzie jeszcze debatował Senat.

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek mogą wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto. Do tej kwoty nie będzie włączany m.in. zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki wypłacane wraz z tymi świadczeniami.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy