Premier: Troską rządu jest zmniejszenie wydatków rodziców na edukację

Troską rządu jest zmniejszenie wydatków rodziców na edukację ich dzieci - powiedział w sobotę premier Donald Tusk, zapowiadając, że od 1 września 2014 r. uczniowie I klasy szkoły podstawowej otrzymają darmowy podręcznik.

- Główny problem, który zidentyfikowaliśmy, a jest to problem narastający, to koszty, które ponosi polski rodzic w związku z edukacją swojego dziecka - powiedział Tusk, podkreślając, że szczególnie troską rządu jest ograniczenie kosztów, które rodzice ponoszą.

Reklama

Szef rządu zapowiedział przy tym, że od 1 września 2014 r. dzieci, które pójdą do I klasy szkoły podstawowej, otrzymają darmowy podręcznik. Podkreślił jednak, że zmniejszenie wydatków rodziców może i powinno dotyczyć wszystkich roczników.

W ocenie Tuska obowiązkowy podręcznik dla pierwszoklasistów pozwoli wyeliminować "swojego rodzaju patologie na rynku podręczników i pomocy naukowych".

Dodał też, że koszt produkcji podręcznika dla ok. 550 tys. pierwszoklasistów na 1 września 2014 r. nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Zaznaczył przy tym, że rodzice wydają dzisiaj na tzw. boxy w pierwszej klasie blisko 140 mln zł. - O tę różnicę chcemy walczyć - podkreślił Tusk.

Plany resortu edukacji na 2014 r. są tematem sobotniej konferencji premiera Donalda Tuska i minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

W Polsce podręczniki i całe wyposażenie potrzebne do szkoły kupują rodzice. Z przeprowadzonego jesienią 2013 r. sondażu CBOS wynika, że wśród wydatków ponoszonych przez rodziców na wyposażenie dzieci do szkoły największą pozycję w budżecie stanowił zakup podręczników szkolnych; przeciętnie było to 382 zł w przeliczeniu na jedno dziecko.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy