Reklama

Reklama

Prezes PiS: Ludzie chcą mieć pracę tutaj w Polsce, nie gdzie indziej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił w czwartek w Radomiu 21 postulatów i zadań do spełnienia, by Polska była "lepsza i sprawiedliwsza". Wymienił m.in. narodowy program zatrudnienia czy odejście od reformy emerytalnej. Potrzebna jest rozmowa, porozumienie - przekonywał.

 Kaczyński w święto 1 maja wystąpił przed pomnikiem Radomskiego Czerwca. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w tym miejscu 21 postulatów, wzorowanych postulatach z sierpnia 1980 roku. Prezes PiS zaznaczył, że jeśli uda się je zrealizować "Polska będzie lepsza dla obywateli". Postulaty - jak zaznaczył - są zawarte i wynikają z programu PiS przyjętego na lutowym kongresie partii oraz rozmów z Polakami.

Reklama

- Polacy chcą, by w centrum działań polityków była praca, rodzina, zdrowie i bezpieczeństwo - podkreślił. Kaczyński wspominał swego brata b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak stwierdził, był "człowiekiem solidarności, dla którego prawa pracownicze były bardzo ważne".

- Potrzebna jest rozmowa, trud porozumienia. Trzeba rozmawiać przede wszystkim z Polakami. My wszyscy - parlamentarzyści ci europejscy i w polskim parlamencie rozmawiać z Polakami - mówił lider PiS.

21 "postulatów i zadań" do spełnienia

Kaczyński mówił o wydarzeniach z 1976 roku i wizycie Jana Pawła II w Radomiu 1991 roku. - Radom to miasto polskiej demokracji, polskiej wolności - podkreślił. Przypomniał, że w tym mieście przyjęto w 1505 roku konstytucję sejmową "Nihil novi" z zasadą "nic nowego o nas bez nas". - Ona zostaje aktualna do dzisiaj. Jest podstawą dobrego myślenia o demokracji, naszych prawach o Polsce - powiedział.

- Trzeba sobie zadać sobie pytanie czy dzisiejsza Polska odpowiada nauce Jana Pawła II? Czy nie mamy w Polsce bardzo wielu krzywd? (...) Musimy wrócić na drogę, którą wskazał nam Jan Paweł II - mówił prezes PiS.

Wśród 21 "postulatów i zadań" politycy PiS wymienili m.in: powstanie narodowego programu zatrudnienia, który da 1,2 mln nowych miejsc pracy, program finansowania inwestycji w przemyśle, infrastrukturze i kolei, zmiany w kodeksie pracy, zwalczające patologie, obronę interesów polskich rolników, w tym walkę o wyrównanie unijnych dopłat, finansowanie służby zdrowia z budżetu, likwidację NFZ, dodatki w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, odejście od rządowej reformy emerytalnej i ustalenie wieku emerytalnego na poziomie 63 i 65 lat, walkę z korupcją, a także reformę sądów i prokuratur, modernizację armii, przyjęcie ustawy precyzującej zapisy konstytucji dotyczące relacji Polski z UE.

21. postulatem jest "rozmowa wolnych z wolnymi" i potrzeba dialogu społecznego, partnerstwa związków zawodowych, władz, samorządów i organizacji społecznych.  - Gdybyśmy te postulaty zrealizowali Polska będzie inna, lepsza dla ogromnej większości obywateli - podkreślił Kaczyński.

W Radomiu Kaczyński uczestniczył we mszy świętej w intencji ludzi pracy. Złożył też kwiaty pod pomnikiem Radomskiego Czerwca i pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Kaczyński: To czarna dziura Donalda Tuska

Prezes PiS odwiedził także miejscowość Barak położoną na styku województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Kaczyński zaznaczył, że ten region bywa określany jako "czarna dziura Donalda Tuska" ze względu na wysoki poziom bezrobocia, które wynosi 39 proc. w powiecie szydłowieckim i około 30 proc. w powiecie skarżyskim.

- O te miejsca władza powinna dbać, a nie dba, bo nie szanuje ludzi, bo uważa, że wystarczy układać się z tymi, którzy są mocni mają wielkie pieniądze i media i to wystarczy, żeby manipulować i utrzymać się przy władzy - mówił.

- Ten stan nie jest przypadkiem. Jest wynikiem pewnej polityki - braku szacunku dla ludzi pracy. Braku oczywistego założenia, że władza jest dla wszystkich. Udaje się mniejszości, a pozostali znajdują się w trudnej sytuacji - powiedział szef PiS. - Ludzie chcą mieć pracę tutaj w Polsce, nie gdzie indziej. Chcą mieć szanse - dodał.

Kaczyński zapowiedział, że w piątek w Dniu Flagi politycy PiS będą rozdawać chorągiewki w całym kraju. - Flaga to symbol narodu, tożsamości (...). W Dniu Flagi przypominamy sobie, że jesteśmy wspólnotą, i że powinniśmy być z niej dumni, ją demonstrować" - podkreślił. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy