Reklama

Reklama

Prezydent Obama przyjedzie w maju do Polski

Prezydent USA Barack Obama złoży w maju wizytę w Polsce - poinformowała w komunikacie Ambasada USA w Warszawie.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że Barack Obama będzie przebywał w Polsce w dniach 27-28 maja na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, przekazane podczas jego wizyty w Waszyngtonie 8 grudnia ubiegłego roku.

Reklama

Jak dodała Trzaska-Wieczorek, Barack Obama przyjedzie do Polski na szczyt przywódców Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w dniach 27-28 maja.

Według ambasady USA prezydent Obama odwiedzi Polskę w ramach podróży do Europy w dniach 23-28 maja, która obejmie również Irlandię, Wielką Brytanię i Francję.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił, że wizyta prezydenta Obamy, która następuje wkrótce po wizycie Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie, "jest jasnym sygnałem, jak dużą wagę Stany Zjednoczone przywiązują do relacji z bliskim przyjacielem i sojusznikiem, jakim jest Polska".

W komunikacie ambasady zaznaczono, że będzie to już trzecie spotkanie Baracka Obamy zarówno z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jak i z premierem Donaldem Tuskiem. "Wizyta przyczyni się do dalszego umocnienia ścisłego sojuszu Stanów Zjednoczonych i Polski" - podkreślono.

Amerykański prezydent, który gościł już w Europie, nie złożył jeszcze wizyty w Polsce. Planowany był przyjazd Obamy do Krakowa na pogrzeb pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich 18 kwietnia ub.r. Przyjazd prezydenta USA został jednak odwołany z powodu pyłu wulkanicznego z Islandii, który znacznie utrudnił wówczas ruch lotniczy nad Europą.

Premier Donald Tusk odnosząc się w ubiegłym tygodniu do nieoficjalnych informacji o tym, że Obama miałby przyjechać do Polski na wiosenny szczyt ocenił, że jeśli się one potwierdzą, to będzie to dobry sygnał, który świadczyłby o "wielkiej wadze" polsko-amerykańskich relacji.

Dowiedz się więcej na temat: USA | Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne