Prezydent odznaczył przedstawicieli rządów transformacji

Te wszystkie odznaczenia są podziękowaniem w imieniu najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił prezydent Bronisław Komorowski do odznaczonych podczas uroczystości z okazji 22. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył - w związku 22. rocznicą wyborów z 4 czerwca - członków czterech pierwszych rządów po 1989 r. - Te wszystkie odznaczenia są podziękowaniem w imieniu najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

Reklama

- Pionierom zawsze jest najtrudniej, najczęściej pewnie popełniają błędy, ale pionierzy muszą mieć odwagę i muszą znać cel, do którego dążą - podkreślił podczas uroczystości prezydent.

W związku z przypadającą w sobotę 22. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku Komorowski odznaczył, za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski i kształtowanie demokratycznych zasad państwa prawa członków rządów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. W uroczystości brali udział m.in. b. prezydent Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Hanna Suchocka i Jan Krzysztof Bielecki.

- Jesteśmy z różnych środowisk politycznych, jesteśmy z różnych rządów, ale z czterech rządów pionierskich, z czterech rządów, które miały odwagę rozpocząć wielkie dzieło transformacji, wielkie dzieło zmiany w Polsce - zaznaczył prezydent.

- Chciałbym bardzo utrwalić w naszej zbiorowej pamięci, także w indywidualnej pamięci i pamięci rodzin, to szczególne wydarzenie, także poprzez podkreślanie zasług konkretnych osób, konkretnych środowisk dla nie tylko odzyskania wolności, ale także mądrego jej zagospodarowania - powiedział Komorowski.

Jak dodał, "możemy dzisiaj wszyscy razem sobie dziękować za to, że potrafiliśmy znaleźć ten odpowiedni kierunek dla Polski i lepiej, gorzej, spierając się, kłócąc popełniając błędy poprowadzić Polskę do sukcesu".

Wałęsa: Kto wam bronił działać?

Odznaczonym pogratulował też Lech Wałęsa. - Dziękuję, że mogłem razem z państwem przyczynić się do odzyskania wolnej Polski - dodał. Krytykom przemian po 1989 r. odpowiedział: kto wam bronił działać?; mogliście sami to zrobić.

- Bez waszej walki ani zjednoczenie Niemiec, ani odzyskanie wolności dla innych państw nie byłoby możliwe - zwrócił się Wałęsa do odznaczonych. Jak mówił, historia im podziękuje. Ocenił też, że niezależnie od zysków i strat chyba nikt nie jest dziś w stanie powiedzieć, że Polska nie jest wolna i demokratyczna.

Mazowiecki: Dziękuję za aprobatę dla demokracji bez odwetu

Za zrozumienie, że demokrację trzeba było zaoferować wszystkim, że nie jest to ustrój odwetu i zemsty, ale propozycja dla wszystkich - dziękował w piątek pierwszy premier po 1989 r. Tadeusz Mazowiecki członkom swego rządu.

- Dziękuję wszystkim, dziękuję członkom mojego rządu. Dziękuję im za odwagę podjęcia odpowiedzialności w tak trudnym momencie. Dziękuję im za rozwagę przeprowadzania tej odpowiedzialności - mówił Mazowiecki. Docenił również ich gotowość do przeprowadzania zasadniczych reform w Polsce - politycznych, gospodarczych i samorządowych - które zmieniły kraj, ale nie dawały natychmiastowego poklasku.

Słowa wdzięczności byłych premierów

Były premier Jan Krzysztof Bielecki słowa wdzięczności skierował natomiast ku Wałęsie. - Bo tylko w czasach tej szaleńczej transformacji można było robić takie eksperymenty, jak wyciągać królika z kapelusza i zrobić go premierem - mówił. - Oczywiście tych błędów już nikt więcej nie powtórzył i dzięki Bogu - żartował.

Głos zabrała również była premier Hanna Suchocka. Dziękowała wszystkim członkom swojego rządu za to, że zdecydowali się podjąć trudną pracę w trudnym okresie. - Rząd Tadeusza Mazowieckiego to był rząd entuzjazmu, rząd, kiedy wszyscy byli radośni i chcieli za nim iść - powiedziała. Wspominała, że jako posłanka wchodząc na jedno ze spotkań wyborczych przed salą zobaczyła napis: "Nasi do Sejmu i Senatu". - I pamiętam jak byłam premierem i wchodziłam na salę było napisane "czy jeszcze nasi" - zaznaczyła.

Podczas piątkowej uroczystości Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został szef MSW w rządzie Mazowieckiego Krzysztof Kozłowski.

Krzyżem Komandorskim OOP odznaczeni zostali: Jacek Ambroziak (szef URM w rządzie Mazowieckiego), Waldemar Kuczyński (minister przekształceń własnościowych), Janusz Lewandowski (minister przekształceń własnościowych w rządzie Bieleckiego i Suchockiej) oraz Janusz Onyszkiewicz (wiceszef MON w rządzie Mazowieckiego).

Ponadto Krzyżem Oficerskim OOP odznaczona została Izabella Cywińska-Michałowska (minister kultury i sztuki w rządzie Mazowieckiego).

Wśród odznaczonych byli też Marek Dąbrowski, Krzysztof Kilian, Dariusz Ledworowski, Paweł Łączkowski, Andrzej Syryjczyk, Aleksander Łuczak, Andrzej Olechowski i Tadeusz Syryjczyk.

Obchody Święta Wolności potrwają dwa dni; w sobotę Komorowski wręczy ordery założycielom i działaczom organizacji pozarządowych, którzy przyczynili się do budowy społeczeństwa obywatelskiego po 1989 r.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje