Prezydent podpisał postanowienie o misji nad krajami bałtyckimi

Chcemy podkreślić polską determinację w działaniu na rzecz bezpieczeństwa regionu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał postanowienie o użyciu polskiego kontyngentu w misji ochrony przestrzeni powietrznej nad Estonią, Litwą i Łotwą.

Prezydent powiedział, że uroczyste podpisanie postanowienia o użyciu kontyngentu to wyjątek, wynikający z tego, że sytuacja międzynarodowa jest nadzwyczajna. - Chcemy podkreślić w ten sposób naszą polską determinację w działaniu na rzecz bezpieczeństwa całego regionu, na rzecz bezpieczeństwa także Polski. Chcemy podkreślić naszą polską solidarność w ramach solidarności natowskiej - mówił Komorowski.

Ocenił, że nadchodząca zmiana kontyngentu będzie nietypowa. - Ze względu na sytuację na wschód od granic NATO, na wschód od polskich granic, ze względu na agresywność polityczną i także militarną naszego potężnego sąsiada w stosunku do innego polskiego sąsiada, jakim jest Ukraina, ta misja będzie misją wykonywaną wspólnie - mówił prezydent. Nawiązał w ten sposób do deklaracji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii, które wyraziły gotowość do wzmocnienia polskiego kontyngentu.

Reklama

Komorowski zaznaczył, że mimo różnic interesów między członkami NATO, tam, gdzie wchodzi w grę bezpieczeństwo, sojusz jest zwarty, silny i solidarny. - To wszystko, co dzisiaj będziemy robili, gdzie będziemy aktywni w ramach dbałości o bezpieczeństwo całego regionu, to jest także inwestycja w polskie bezpieczeństwo dzisiaj i w przyszłości - dodał prezydent.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 5, z czterema myśliwcami MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, będzie liczył do stu żołnierzy i pracowników wojska. Dyżur PKW na lotnisku w Szawlach na Litwie potrwa od 1 maja do 31 sierpnia. Polacy wezmą udział w prowadzonej przez NATO misji Air Policing nad państwami bałtyckimi po raz piąty.

Głównym celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy oraz pomoc wojskowym i cywilnym statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych. Obecnie dyżur nad krajami bałtyckimi pełnią samoloty z USA.

Dowiedz się więcej na temat: MiG-29

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje