"Prezydent podpisał ustawę po cichu"

Przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych z zadowoleniem przyjęli podpisanie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy dotyczącej ratyfikacji Traktat Lizbońskiego.

Z dystansem do decyzji głowy państwa podchodzi tylko jeden z posłów-eurosceptyków Zbigniew Girzyński (PiS).

Reklama

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało w czwartek, że prezydent dzień wcześniej podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego. Ratyfikacja nastąpi, gdy prezydent podpisze akt ratyfikacyjny. Zgodnie z ustaleniami UE, ratyfikacja Traktatu we wszystkich państwach Unii powinna nastąpić do końca roku 2008.

Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO), prezydent, podpisując ustawę ratyfikacyjną pokazał, że "zależy mu na tym, aby Polska nie była maruderem w procesie ratyfikacji Traktatu z Lizbony".

Marszałek zwraca jednak uwagę, że to konstytucja decyduje o tym, że na podpisanie ustawy ratyfikacyjnej prezydent ma 21 dni. - Jestem przekonany, że prezydent stojąc na straży konstytucji w pełni te terminy zamierzał uszanować - powiedział Komorowski dziennikarzom.

Marszałek zaznaczył jednocześnie, że podpis prezydenta pod ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację "dopiero otwiera drogę do samej ratyfikacji".

- Mam nadzieję, że w sposób elegancki, ładny jak podpisanie ustawy ratyfikacji, będziemy świadkami uroczystego ratyfikowania Traktatu z Lizbony - dodał marszałek Sejmu.

Z zadowoleniem fakt podpisania ustawy ratyfikacyjnej przyjął też wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal (PiS). - Jest to kolejny krok do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, który jest ważnym osiągnięciem polskiej dyplomacji, wynegocjowany pod przewodnictwem prezydenta Kaczyńskiego - powiedział Kowal.

Podobnie uważa przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Andrzej Grzyb (PSL). - To jest dobra informacja, która mówi o tym, że po parlamentarnej drodze, teraz tylko pozostał akt podpisania ratyfikacji przez prezydenta - mówił Grzyb.

Dowiedz się więcej na temat: traktat | Girzyński | Prawo i Sprawiedliwość | prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje