"Prezydent poleci, by podzielić się swoją wiedzą"

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski powiedział, że na środowym szczycie UE prezydent będzie chciał podzielić się z innymi przywódcami swoją wiedzą na temat sytuacji na Kaukazie.

Waszczykowski, zaznaczył rano w Polsat News, że w ubiegłym tygodniu Lecha Kaczyńskiego odwiedził wysoki wysłannik prezydenta Gruzji, który raportował ostatnie wydarzenia na Kaukazie. Dodał, że w piątek szef BBN Władysław Stasiak odwiedził Azerbejdżan, gdzie rozmawiał z prezydentem Ilhamem Alijewem.

Reklama

- Prezydent ma informacje co się dzieje na Kaukazie i chciałby się tymi informacjami podzielić z przywódcami europejskimi - podkreślił.

Według Waszczykowskiego poniedziałkowe spotkanie Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska "przyniosło efekty", bo zarówno prezydent, jak i premier zapowiedzieli, że pojadą na spotkanie do Brukseli. - Premier - jak rozumiem - przyjął to do wiadomości - dodał.

Jego zdaniem, we wtorek zostaną dokonane ustalenia dotyczące przebiegu spotkania w Brukseli oraz powrotu polskiej delegacji ze szczytu Rady Europejskiej.

Wiceszef BBN ocenił, że Trybunał Konstytucyjny "niekoniecznie" powinien rozstrzygać spór kompetencyjny między premierem a prezydentem (wniosek do TK zapowiedziała kancelaria premiera). - Demokracja ma sposoby, aby w drodze rozmów bezpośrednich, perswazji doprowadzić do pewnego podziału zadań i obowiązków - podkreślił.

Zdaniem Waszczykowskiego, rozmowa premiera i prezydenta "będzie kontynuowana w najbliższych dniach i tygodniach", a w jej wyniku "premier uzna, żeby pewne rzeczy respektować".

Dowiedz się więcej na temat: waszczykowski | BBN | Lech Kaczyński | prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje