Reklama

Reklama

Prezydia Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy m.in. o mniejszościach

O mniejszościach narodowych na Litwie i w Polsce, a także o prezydencji Litwy w UE rozmawiały w czwartek w Warszawie prezydia Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu, Senatu i litewskiego Sejmasu.

Rozmowa dotyczyła głównie - jak podkreśliła w rozmowie Urszula Augustyn (PO) - mniejszości narodowych na Litwie i w Polsce. - Po wyborach parlamentarnych na Litwie jest nowy układ sił i zastanawialiśmy się, co on oznacza dla polskiej mniejszości - mówiła posłanka PO.

Reklama

Jak zaznaczyła, wyrażono nadzieję, że nowy litewski rząd, w którym swój udział ma Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, rozwiąże kilka problemów polskiej mniejszości w tym kraju.

Augustyn relacjonowała, że Litwini mówili m.in. o nowej ustawie o mniejszościach narodowych, która być może trafi do Sejmasu w maju. - Jeśli to się powiedzie, to będzie dowód, że faktycznie jest dobra wola - oceniła.

Najprawdopodobniej na jesieni dojdzie do kolejnego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy. - Ustalany jest termin - podkreśliła Augustyn.

Rozmowa dotyczyła także zbliżającej się prezydencji Litwy w UE, w drugiej połowie 2013 roku.

Celem Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej jest m.in. wspieranie rozwoju współpracy dwustronnej oraz umacnianie interesów Polski i Litwy w ramach struktur europejskich i NATO poprzez rozpatrywanie spraw interesujących oba kraje i przyjmowanie wspólnych stanowisk. Delegacje do Zgromadzenia liczą po 20 parlamentarzystów z każdej strony i reprezentują proporcjonalnie wszystkie kluby.

Parlamentarzyści z Polski i Litwy spotykają się dwa razy w roku na sesjach plenarnych, na zmianę w obu państwach. Uczestniczą także m.in. w obradach komisji stałych i w seminariach.

Dowiedz się więcej na temat: Litwa | Polska | mniejszości | spotkania | zgromadzenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy