Reklama

Reklama

​Przyłębski: Niemcy mogą nam zazdrościć

"Niemcy mogą nam zazdrościć Konstytucji 3 Maja, aktu, który funkcjonował w odniesieniu do dwóch równouprawnionych narodów. Ten akt był swego rodzaju protoplastą tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska" - powiedział w piątek ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Przyłębski podkreślił w rozmowie z TVP Info, że Konstytucja 3 Maja zawierała "elementy wyrastające z ducha oświecenia, ale jednocześnie wyprzedzające niekiedy rozwiązania w innych krajach europejskich o 100 lat".

Reklama

"Myślę, że Niemcy rzeczywiście mogą nam zazdrościć Konstytucji 3 Maja - aktu, który funkcjonował w odniesieniu do dwóch równouprawnionych narodów i oczywiście pozostałej ludności. Był swego rodzaju protoplastą tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska" - powiedział ambasador.

Jednocześnie zaznaczył, że 15 lat naszej obecności w UE to "bardzo dobry okres dla Polski, być może najlepszy w ostatnich 200-300 latach".

"Rozwój naszego kraju jest oczywisty i niewątpliwy. Oczywiście, pojawiły się teraz pewne zagrożenia w związku z brexitem, ale też pewnymi planami reformy Unii Europejskiej, które nie zawsze prowadzą w dobrym kierunku. Nauka z brexitu musi być wyciągnięta. Liczę, że wybory do Parlamentu Europejskiego skorygują pewne ideologiczne skrzywienia, które w tej chwili występują i wyprowadzą UE na prostą" - dodał Przyłębski.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 r. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje