Reklama

Reklama

PSL: To kolejny dowód na hipokryzję PiS

PSL zarzuca PiS hipokryzję w sprawach rolnictwa - dowodem ma być piątkowe głosowanie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego przeciwko rządowemu projektowi dot. składki zdrowotnej dla rolników.

Sejm przedłużył obowiązywanie składki zdrowotnej rolników na 2014 r. Będzie ona płacona na takich samych zasadach i w tej samej wysokości co dotychczas - wynika z ustawy. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 289 posłów, 156 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Marek Sawicki (PSL) ocenił na wtorkowej konferencji prasowej, że to "kolejny dowód na hipokryzję PiS ws. rolnictwa".

Reklama

- PiS mówi, że chce występować w obronie rolników, ale po raz kolejny w głosowaniu obnaża swoje prawdziwe oblicze. Wtedy, kiedy jadą na wieś, opowiadają, że są po stronie rolników i rozwoju obszarów wiejskich, ale kiedy podejmujemy istotne decyzje w parlamencie, to widać wyraźnie, że to środowisko polityczne jest najbardziej nieprzychylne wobec rolnictwa - stwierdził.

Sawicki był też pytany, co dalej, skoro obowiązywanie składki w obecnym kształcie przedłużono na rok; ocenił, że na dzisiaj brak jest warunków do dyskusji na temat oskładkowania gospodarstw poniżej 6 hektarów.

- Trudno oczekiwać opłacania składek zdrowotnych i danin publicznych od gospodarstw poniżej 6 ha, gdzie nie wystarcza środków na bieżące utrzymanie rodziny. Trzeba analizować system, być może w przyszłości zastanowić się, czy systemy ubezpieczeniowe - zdrowotne i emerytalne - nie będą "oddochodowe". Ale na dzień dzisiejszy, przy tym poziomie dochodów warunków do tej dyskusji brak - powiedział polityk Stronnictwa.

TK w 2010 r. zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie gdy uchwalono tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.

Ustawę o składce zdrowotnej rolników uchwalono w styczniu 2012 r. i początkowo miała ona obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Rząd musiał przygotować przejściowe regulacje prawne, gdyż TK wówczas dał czas na zmianę przepisów tylko do lutego 2012 r.

Ustawa zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Roczny koszt dla budżetu państwa z tytułu składek zdrowotnych rolników w roku 2014 oceniany jest na ok. 1 mld 753 mln złotych.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Marek Sawicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje