PSL żąda wyjaśnień ws. przeszukania CBA w biurze posła Burego

Tuż przed głosowaniem nad wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, prezes PSL Janusz Piechociński złożył w Sejmie dwa wnioski - o informację rządu w sprawie czwartkowego przeszukania CBA w biurze Jana Burego (PSL), a także w sprawie zwołania w trybie pilnym posiedzenia sejmowej speckomisji.

W piątek w przerwie obrad Sejmu, przed głosowaniem nad odwołaniem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, zebrał się klub PSL. Zdecydowano, że będzie dyscyplina.

Reklama

Chwilę później na mównicę sejmową wszedł wicepremier Janusz Piechociński i wygłosił bardzo ostre przemówienie. - Wczoraj i dzisiaj wokół wniosku o odwołanie ministra (Bartłomieja Sienkiewicza) stało się wiele i zdumiewająco zbyt wiele, dlatego też wnioskuję, aby w  porządku obrad najbliższego Sejmu wprowadzić informację prezesa Rady Ministrów i prokuratora generalnego w tej sprawie, bo nie tylko Wysoka Izba, ale także opinia publiczna powinna wiedzieć, co dzieje się nie tylko na Podkarpaciu - powiedział szef ludowców w Sejmie.

Jak dodał, klub Stronnictwa oczekuje też zwołania w trybie pilnym jeszcze w piątek posiedzenia komisji ds. służb specjalnych w celu - jak to określił - zweryfikowania "płynących spekulacji i plotek".

Pawlak: Oskarżono polityka przed ważnym głosowaniem

Następnie głos zabrał były prezes PSL. Waldemar Pawlak powiedział, że głosowanie w sprawie szefa MSW nie może odbywać się pod zastraszaniem ani szantażem. Zaapelował o zarządzenie przerwy w obradach Sejmu do 22 lipca, aby w tym czasie prokurator generalny w trybie nadzoru nad prokuraturą i premier w trybie nadzoru nad CBA, przedstawili Sejmowi informację - czy są poważne zarzuty wobec posła Jan Burego

- Przeszukano pokój poselski, mieszkanie posła na Sejm, faktycznie oskarżono polityka przed ważnym głosowaniem (...). W środowisku polityków istnieje gotowość do swoistego uboju rytualnego, bez ogłuszania. Nie postawiono żadnych zarzutów, nie znaleziono nic, co było we wniosku prokuratury, podane jako dowody - powiedział Pawlak.

- Czy nie należy tego wyjaśnić, aby głosowanie (w sprawie odwołania szefa MSW) nie odbywało się pod zastraszeniem, pod swego rodzaju szantażem? Powinno na tym zależeć i koalicji, i opozycji. Panu premierowi chyba nie zależy na tym, żeby minister się utrzymał głosami posłów, którzy są zastraszani. Dlatego proponuję, aby ogłosić przerwę do 22 lipca do godz. 9, aby w tym czasie prokurator generalny w trybie nadzoru nad prokuraturą, pan premier w trybie nadzoru nad CBA, przedstawili Sejmowi jedną prostą informację - czy są poważne zarzuty wobec posła (Burego), czy będzie postawiony pod oskarżeniem - podkreślił Pawlak.

CBA w biurze posła

W czwartek klub PSL spotkał się z Sienkiewiczem. W trakcie spotkania pojawiła się informacja o przeszukaniu przez CBA biura szefa klubu parlamentarnego ludowców Jana Burego w Rzeszowie. Agenci CBA i prokuratorzy przeszukali też pomieszczenia wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza z PO. W ramach śledztwa zarzuty powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury, w zamian za korzyść majątkową lub osobistą, przedstawiono dwóm biznesmenom z branży paliwowej z Leżajska.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił rano w TVP1, że "Bury niczego nie ukrywa, natomiast dziwnym trafem CBA robi przegląd i robi doniesienie publiczne, medialne na dzień przed głosowaniem (nad odwołaniem Sienkiewicza). To daje dużo do zastanowienia" - ocenił Sawicki.

ak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy