Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody mazowieckiego ws. referendum w stolicy

Rada Warszawy odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, który uchylił uchwałę o przeprowadzeniu w stolicy referendum w sprawie poszerzenia granic miasta - poinformował szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski.

"Zgodnie z zeszłotygodniową uchwałą, Rada Warszawy odwołała się od dziś decyzji wojewody w sprawie referendum" - powiedział Szostakowski.   

Reklama

W zeszły wtorek Rada Warszawy zdecydowała, że zaskarży do sądu administracyjnego decyzję wojewody mazowieckiego o unieważnieniu uchwały rady o referendum ws. zmian granic Warszawy.   

Pierwotnie referendum w Warszawie było planowane na 26 marca, ale na początku marca wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały miejskiej Rady. Argumentował, że unieważnił uchwałę, ponieważ referendum lokalne dot. utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców; niedopuszczalne jest przeprowadzenie go na wniosek rady.   

Wojewoda zarzucił też uchwale "niespójność przedmiotu referendum". Według niego, pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS. Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".   

Uchwała Rady Warszawy dot. przeprowadzenie referendum była reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje