Reklama

Reklama

Raport: Każdego roku ok. 60 nieletnich rodzi dzieci w zakładach poprawczych

Każdego roku ok. 60 nieletnich dziewcząt z zakładów poprawczych lub ośrodków wychowawczych rodzi dzieci - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Fundacji po Drugie. Jej prezes Agnieszka Sikora mówiła, że w Polsce nie ma rozwiązań wspierających tę grupę matek.

Podczas konferencji podsumowano projekt "Chcę być z tobą mamo", którego celem - jak podkreśliła prezes Fundacji - jest "utworzenie oddziałów dla matek z dziećmi w placówkach resocjalizacyjnych dla dziewcząt".

W raporcie, który został zaprezentowany podczas konferencji, podkreślono, że polski system resocjalizacji nieletnich oraz system pomocy społecznej nie ma rozwiązań, które miałyby na celu wsparcie tej grupy młodych matek i ich potomstwa. - Nie ma też uregulowań formalno-prawnych i mechanizmów organizacyjnych, które uwzględniałyby potrzeby i specyfikę nieletnich dziewcząt, które stały się matkami - powiedziała prezes fundacji.

Reklama

Dodała, że w raporcie jest mowa o grupie młodych dziewcząt, które "od chwili przyjścia na świat znajdują się na granicy lub poza granicą wykluczenia społecznego". Gdy nieletnia dziewczyna przebywająca w placówce resocjalizacyjnej rodzi dziecko, jest jej ono zabierane i oddawane do opieki zastępczej lub do adopcji.

Według raportu, co roku sześćdziesiąt młodych dziewcząt przeżywa potrójną tragedię. - Raz, że w wieku kilkunastu lat znajdują się na mocy decyzji sądu w placówce izolacyjnej o charakterze totalitarnym; dwa, że zachodzą w ciążę, będąc do tego kompletnie mentalnie i emocjonalnie nieprzygotowane i wreszcie trzy, że jak już urodzą swoje dziecko, to jest ono im zabierane. Zabierane w majestacie prawa, w państwie europejskim, demokratycznym i prorodzinnym, w państwie, gdzie urodził się i pracował, i oddał życie za dzieci Janusz Korczak i wielu innych wybitnych pedagogów - podkreśla raport.

Jak poinformowała Sikora, w 2012 roku Fundacja po Drugie we współpracy z Pedagogium - Wyższą Szkołą Nauk Społecznych oraz naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego i grupą wychowawców praktyków rozpoczęła projekt "Chcę być z tobą mamo!", którego celem jest wypracowanie systemowych rozwiązań. Badania i analiza istniejących mechanizmów prawnych - dodała - pozwoliły na stworzenie rekomendacji.

Fundacja rekomenduje, by w działaniach kierowanych do nieletnich ciężarnych i nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych brać pod uwagę ich opinię, ale też pamiętać, że są to jeszcze nastolatki i nie należy wymagać od nich postaw, które mogą je przerastać.

Według fundacji celem opieki nad nastoletnimi matkami nie może być nakłanianie ich do oddania dziecka do adopcji, ale wspieranie ich w macierzyństwie. Fundacja postuluje też tworzenie specjalistycznych oddziałów i placówek dla nastolatek z zakładów poprawczych i ośrodków wychowawczych, które są w ciąży lub mają dziecko.

W ramach pracy z nieletnimi matkami i ich dziećmi należy też - rekomenduje fundacja - zachęcać ojców do udziału w życiu dziecka.

W konferencji uczestniczyła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która powiedziała, że ma nadzieję, iż projekt znajdzie wielu sojuszników w rządzie. Dodała, że "świadomość, gdzie prawo należy zmienić w tej kwestii jest niewystarczająca, ale potrzebna jest jeszcze dobra wola".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne