Rekrutacja na studia w Warszawie

Na uczelniach trwa rekrutacja studentów. W Warszawie, podobnie jak w całym kraju, dużo chętnych zgłosiło się w tym roku na dziennikarstwo i studia filologiczne.

Tradycyjnie bardzo popularnymi kierunkami są też prawo, psychologia i socjologia. Na Politechnice Warszawskiej największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo i informatyka.

Reklama

Na największej uczelni w Polsce - Uniwersytecie Warszawskim - zarejestrowało się ponad 30 tys. kandydatów. Wielu z nich ubiega się o przyjęcie na kilka kierunków studiów. Największa liczba chętnych zgłosiła się na prawo (4 tys.) i na ekonomię (2 tys.). Najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na etnologii - 25 osób. Na drugiej pozycji jest dziennikarstwo - 24 osoby na jedno miejsce. Duże zainteresowanie odnotowano też na filologiach orientalnych - japonistyce (23 osoby na miejsce) i sinologii (17).

Na Politechnikę Warszawską zgłosiło się ok. 10 tys. chętnych na 5200 miejsc, które przygotowała uczelnia. Najwięcej chętnych jest na budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej - 1200 kandydatów na 210 miejsc. Ponad tysiąc chętnych będzie też walczyć o 160 miejsc na informatyce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji. 14 lipca zostaną ogłoszone pierwsze listy przyjętych studentów.

Szkoła Główna Handlowa przygotowała 900 miejsc na I roku. Kandydaci rejestrowali się przez internet i składali dokumenty w dziekanacie. Liczba zarejestrowanych kandydatów przekroczyła 3800. Rekrutacja odbywała się wyłącznie na podstawie wyników matur i osiągnięć w olimpiadach - na studia licencjackie SGH nie prowadzi dodatkowych egzaminów wstępnych. Kandydaci na studia licencjackie na SGH nie wybierają kierunku podczas rekrutacji - rozpoczynają studia od realizacji przedmiotów ogólnych, a dopiero pod koniec I roku studiów decydują się na określony kierunek. Mają do wyboru: ekonomię, europeistykę, finanse i rachunkowość, gospodarkę przestrzenną, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, politykę społeczną, stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie.

Na warszawskiej Akademii Medycznej najwięcej osób - ponad 2,1 tys. - zgłosiło się na kierunek lekarski, na którym przygotowano 370 miejsc. Najtrudniej było się dostać na techniki dentystyczne, gdzie o jedno miejsce walczyło blisko 20 kandydatów. Na dietetyce o jedno miejsce walczy prawie 16 kandydatów. Nowością jest znacznie większa niż w ubiegłym roku liczba kandydatów na pielęgniarstwo i położnictwo. Uczelnia ogłosiła już wstępne wyniki rekrutacji na poszczególne kierunki i specjalności. Aby sprawdzić swój rezultat, kandydat musi zalogować się do systemu rekrutacyjnego.

Od chwili ogłoszenia wyników kandydaci zakwalifikowani na studia mają kilka dni na złożenie wymaganych dokumentów. Jeśli tego nie zrobią w określonym terminie, zostaną skreśleni z listy, a na ich miejsce wejdą kolejne osoby. Ostateczne listy osób przyjętych na studia mają być ogłoszone pod koniec sierpnia. W tym roku AM przyjmie na studia stacjonarne łącznie ok. 1800 osób. Pozostali kandydaci będą mogli ubiegać się o przyjęcie na płatne studia wieczorowe lub zaoczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje