RMF: Cztery zgony z powodu grypy w ciągu kilku dni

Cztery osoby zmarły w ubiegłym tygodniu z powodu grypy. W sumie w tym czasie odnotowano prawie 272 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to oficjalne dane zakładu epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny. Zapadalność na grypę rośnie od kilku tygodni i jest teraz porównywalna z tą z ubiegłego roku - a była ona najwyższa od prawie pięciu lat.

W tej chwili - jak donosi dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski - najwyższa zapadalność na grypę notowana jest w Kujawsko-Pomorskiem: tam wzrost liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań był w ubiegłym tygodniu największy. Bardzo trudna jest również sytuacja w Wielkopolsce, Małopolsce i w Pomorskiem.

Reklama

Najwięcej - bo ponad 200 - osób trafiło do szpitali z powodu grypy w Wielkopolsce, blisko 180 w Małopolsce, a na Mazowszu 120.

Trzy zgony z powodu grypy odnotowano na Śląsku, a jeden w Kujawsko-Pomorskiem.

Dobra wiadomość - jak podkreśla prof. Lidia Brydak z Zakładu Wirusologii PZH - jest natomiast taka, że większość potwierdzonych przypadków grypy spowodował wirus typu B - mniej podatny na mutacje, który nie jest w stanie wywołać pandemii.

Z drugiej strony pod względem szczepień wciąż zajmujemy ostatnie miejsce w Europie.

"Jeżeli są zachorowania, to niestety na własne życzenie. Bo jeżeli procent zaszczepienia populacji wynosi tylko 3,6 - to na co my mamy liczyć" - komentuje prof. Brydak.

Dodaje, że przeciwciała po szczepieniu powstają już siódmego dnia, i zaznacza, że cały czas można i warto się zaszczepić - unikając jedynie kontaktu z osobą zaraz po szczepieniu.

Mariusz Piekarski

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: grypa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje