RMF FM: Posłowie PiS rozważają wymianę członków PKW. Jeszcze przed wyborami samorządowymi

Posłowie PiS-u rozważają wymianę członków Państwowej Komisji Wyborczej jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. To kuluarowe informacje, do których jako pierwszy dotarł reporter RMF FM Patryk Michalski. O godzinie 12. w Sejmie odbędzie się posiedzenie nadzwyczajnej komisji w sprawie nowelizacji kodeksu wyborczego.

Dziennikarz RMF FM zauważa, że posłowie PiS będą na pewno poszukiwali planu B na wypadek, gdyby Państwowa Komisja Wyborcza nie podołała organizacji wyborów. Jednym z pomysłów jest właśnie szybsza wymiana członków PKW według nowych zasad, czyli z partyjnego wskazania. Obecny projekt zakłada taką wymianę dopiero w 2019 roku. Wobec zastrzeżeń PKW, że te zmiany mogą zdestabilizować system wyborczy, partia rządząca ma w garści straszak, w postaci tej poprawki. 

Reklama

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj w rozmowie z reporterem RMF FM podkreśla, że nie chodzi tu o złą wolę. "Zrobimy to, co nam ustawodawca zapisze, ale muszą to być realne warunki. Realny czas" - mówiła.

Dziennikarz ustalił, że posłowie PiS mają też zgłosić poprawki precyzujące, że komisarze wyborczy nie mogą prowadzić działalności politycznej.

Możemy mieć powtórkę z 2014 roku?

Po uchwaleniu zmian w kodeksie wyborczym, proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, nie będzie czasu na przetestowanie nowego systemu informatycznego przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi - alarmowała w rozmowie z RMF FM Beata Tokaj. "Niestety możemy mieć powtórkę z 2014 roku, kiedy system przestał działać" - ostrzegała.

Według Tokaj, PKW będzie w stanie przygotować nowy system informatyczny, ale bez gwarancji jego działania. "Nie sądzę, żeby Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze wzięły odpowiedzialność za tak szybko napisany program" - podkreślała.

Posłowie PiS przekonują, że stworzenie nowego systemu informatycznego wymaga tylko drobnych poprawek.

 (j.)

Patryk Michalski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje