Reklama

Reklama

RMF: Spółki Skarbu Państwa z problemami. Co najmniej 18 umów budzi wątpliwości służb

​Co najmniej 18 umów zawartych przez spółki Skarbu Państwa z zewnętrznymi podmiotami budzi wątpliwości służb - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Z nieoficjalnych ustaleń radia RMF FM wynika, że to główny powód wystąpienia koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego do ministrów o informacje na temat zawieranych umów.

Chodzi o umowy zawierane od stycznia zeszłego roku przez ówczesne zarządy spółek, ale także podpisywane przez władze tych podmiotów powołane już po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Reklama

Badanie tych nieprawidłowości jest na różnym etapie. W większości przypadków trwają jeszcze analizy ekspertów, ale w sprawie niektórych kontraktów wszczęto już śledztwa. Przykładem jest postępowanie w warszawskiej prokuraturze dotyczące zawarcia i realizacji przez PKP umowy na ochronę dworców. Wątpliwości wzbudził warty blisko 2 miliony zł kontrakt z jedną ze spółek na ochronę obiektów kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży.

Na razie prowadzone jest śledztwo. Kilka tygodni temu CBA weszło do PKP i zabezpieczyło dokumenty przetargowe. Wciąż trwają przesłuchania. 

Rutynowe działania

Według rzecznika ministra Kamińskiego Stanisława Żaryna, działania w związku ze spółkami Skarbu Państwa są "rutynowym działaniem".

- Pan minister wysłał pisma do ministerstw, które nadzorują spółki Skarbu Państwa z prośbą o przesłanie informacji o tym, jakiego typu umowy obowiązywały w latach 2015-16- powiedział Żaryn PAP. To nie jest żadna decyzja o wszczęciu kontroli, tylko pismo, które na razie zbiera informacje o podpisywanych umowach w tych latach- zaznaczył.

Resorty mają poinformować, z jakimi firmami i na jakie kwoty zawierały umowy podległe tym ministerstwom spółki. Jak powiedział Żaryn, pismo, datowane na 15 września, zostało wysłane do ministerstw i pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Do pisma została dodana lista 66 spółek, których ma dotyczyć informacja.

(az)

Krzysztof Zasada

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne