RMF24: Nikt nie pomagał Marcinowi P. w uruchomieniu Amber Gold

Nie było zastrzyku pieniędzy na uruchomienie Amber Gold - wynika z opinii biegłych prokuratury badającej sprawę największej piramidy finansowej w Polsce. Prokuratorzy z Łodzi zapoznają się z pracą specjalistów z firmy Ernst&Young, którzy na ponad 200 stronach ekspertyzy przeanalizowali przepływy finansowe firmy Marcina P. Opinia biegłych wskazuje, że prezes Amber Gold najprawdopodobniej nie miał mocodawców, a przynajmniej nikt nie wspomógł go pieniędzmi na start tego biznesu.

Według informacji reportera RMF FM, nie znaleziono żadnego podejrzanego przelewu na początku działalności spółki.

Reklama

Opinia ma jednak w sposób konkretny pokazywać, że decyzje finansowe podejmowane w spółce nie dawały większych szans na zwrot pieniędzy osobom inwestującym w lokaty w złoto. Tym samym jest ona niekorzystna dla podejrzanych właścicieli Amber Gold.

Co bardzo istotne, prokuratorzy po wstępnym przejrzeniu opinii stwierdzili, że jest ona kompletna. Eksperci odpowiedzieli wyczerpująco na każde pytanie i kolejnych opinii już nie będzie. Za pracę audytorów z Ernst&Young śledczy zapłacili prawie milion złotych. 

EkspertyzaEkspertyza przygotowana przez Ernst & Young Audit miała pomóc przede wszystkim w ustaleniu faktycznych źródeł finansowania działalności Amber Gold, sposobu i poziomu osiąganych przez nią zysków, jak również struktury ponoszonych wydatków.

Ekspertyza dotyczy także przepływów finansowych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład grupy Amber Gold.

Powołani eksperci zapoznali się z aktami, na które aktualnie składa się kilka tysięcy tomów. Wnikliwie prześledzili transakcje na ponad 250 rachunkach bankowych, zwłaszcza tych należących do Amber Gold, PST S.A i innych spółek grupy, a także Marcina i Katarzyny P.

Przeanalizowali też niezwykle obszerną, zabezpieczoną w śledztwie dokumentację finansowo-księgową, w szczególności dotyczącą lokat, pożyczek oraz dane elektroniczne zabezpieczone z serwerów Amber Gold i komputerów przenośnych pracowników spółki.

Zlecenie ekspertyzy zespołowi Zarządzania Ryzykiem Nadużyć Ernst & Young Audit poprzedzone było analizą kilkudziesięciu ofert, zarówno indywidualnych biegłych, jak i specjalistycznych firm. Z kilkoma znaczącymi podmiotami prokuratorzy prowadzili bezpośrednie negocjacje.

Roman Osica

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Dowiedz się więcej na temat: Marcin P. | Amber Gold | prokuratura

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje