RMF24: Pakulski nowym szefem NFZ

Marcin Pakulski - obecny wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych - zastąpi Agnieszkę Pachciarz - dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Wczoraj późnym popołudniem - jak ujawnił wcześniej nasz dziennikarz - wniosek o odwołanie dotychczasowej szefowej NFZ-etu skierował do premiera minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Skąd te personalne roszady? Bartosz Arłukowicz dostał od Donalda Tuska zadanie, by do wiosny przedstawić konkretne kroki, które doprowadzą do skrócenia kolejek do lekarzy. Składając wniosek o dymisję szefowej NFZ-etu, minister zdrowia pokazał, że to przez Fundusz czekamy miesiącami na wizytę u lekarza-specjalisty i że bez zmiany na stanowisku prezesa NFZ-etu nic się nie zmieni.

Inna sprawa, że od kilku miesięcy trwa cicha wojna na linii resort zdrowia - NFZ. Agnieszka Pachciarz najpierw wypomniała ministrowi, że nie wydaje rozporządzeń koszykowych, co uniemożliwia sprawne kontraktowanie świadczeń medycznych. Później zażądała zapłaty za leczenie osób nieubezpieczonych - wysłała do Arłukowicza kilka faktur, a w końcu wezwanie do zapłaty. Finałem był pozew do sądu o 700 milionów złotych.

Reklama

Prezes NFZ-etu otwarcie mówiła również, że w systemie brakuje pieniędzy. Nie kryła, że Fundusz jest w fatalnej sytuacji, a w przyszłym roku, bez pieniędzy z budżetu, może stracić płynność finansową. Sugerowała podniesienie składki zdrowotnej.

Wszystko to zmuszało ministra zdrowia do odpowiadania na pytanie, co robi, by pieniędzy w systemie było więcej. W końcu to pytanie zadał sam premier - i postawił Arłukowiczowi ultimatum: do wiosny ma przedstawić plan skrócenia kolejek do lekarzy.

Odpowiedzią Arłukowicza był właśnie wniosek o dymisję szefowej NFZ-etu.

Agnieszka Pachciarz, zanim została prezesem Funduszu z rekomendacji Bartosza Arłukowicza, była wiceministrem zdrowia w resorcie... Bartosza Arłukowicza.

Mariusz Piekarski
Edyta Bieńczak

Czytaj też na rmf24.pl

FORUM: Jak oceniasz stan polskiej służby zdrowia?

Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje