RMF24: Polska rodzina w Berlinie walczy o odzyskanie dzieci

Polska rodzina z Piły walczy przed berlińskim sądem o odzyskanie dzieci odebranych przez Jugendamt - niemiecki urząd do spraw młodzieży. Rodzice liczyli na to, że dziś sąd rodzinny przynajmniej pozwoli im częściej widywać synów.

Joanna i Rafał Tatera mieszkają w Berlinie od dwóch lat. On nie pracuje, ona jest na urlopie macierzyńskim. Jugendamt odebrał im dzieci po donosie skonfliktowanego z rodziną sąsiada, obywatela Turcji. Urzędnicy uznali, że Polacy źle zajmują się synami.

Reklama

Od pół roku państwo Tatera mogą widywać synów -Tobiasza, Bartka i Cypriana - przez zaledwie 3 godziny w tygodniu i pod nadzorem niemieckich urzędników. Nie wolno im rozmawiać z dziećmi po polsku, ani okazywać emocji.

Bój o chłopców trwa od czerwca 2013 roku. Rodziców niepokoi fakt, że dzieci w ośrodku Jugendamtu są brudne, zaniedbane i posiniaczone. Zawiadomili niemiecką prokuraturę, że najstarszy z nich, 5-letni Cyprian, może być molestowany. Ale nikt ich nie słucha.

- Próbujemy walczyć, ale jednocześnie czujemy się bezsilni. Nie wiemy już co robić - powiedziała pani Joanna, matka chłopców.

- W grę wchodził też alkohol. Bez przyczyny te dzieci nie zostały zabrane - mówi z kolei Gabriela Szewczyk, biegła powołana w tej sprawie.

Rodzina dostaje rachunki za pobyt dzieci pod opieką Jugendamtu na kwotę 17 tys. euro miesięcznie. Państwo Tatera przed sądem walczą więc nie tylko o odzyskanie dzieci, ale też o umorzenie tego długu.

Aneta Łuczkowska


Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | rodzina | dzieci | Berlin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje