​RMF24: Ponad milion za reformę Gowina! Teraz zapłacimy za częściowe odstąpienie od zmian

Ponad 1 mln 100 tysięcy złotych - tyle kosztowało zlikwidowanie 79 sądów tak zwaną reformą Gowina. Teraz ponad połowa z nich zostanie przywrócona. Prezydent podpisał w tej sprawie odpowiednią ustawę.

Oszacowanie, ile będzie trzeba wydać pieniędzy na przywrócenie ponad połowy sądów, jest już trudniejsze. Wymiana tablic i pieczęci to koszt w wysokości około 14 tysięcy na sąd. W skali 41 przywracanych placówek to około 600 tysięcy, choć - jak mówi rzeczniczka resortu sprawiedliwości - niekoniecznie

Reklama

- Tablice, które wcześniej były, będzie można po prostu przykręcić. I pieczęcie też wyjąć z szafy oraz piwnic - i na nowo używaćmówi rzeczniczka resortu sprawiedliwości. 

Koszty jednak wzrosną i tak, bo prezesi, kierownicy i księgowi odtworzonych sądów muszą otrzymać po kilkaset złotych dodatku miesięcznie. To zaś da minimum 600 tysięcy rocznie. 

Ile zapłaciliśmy za reformę Gowina?

Przypomnijmy, że wyniku reorganizacji przeprowadzonej w ramach reformy Gowina, w wydziały zamiejscowe zostało przekształconych 79 sądów. Koszt jednorazowy tej operacji wynosił milion sto tysięcy złotych. To oczywiście suma bez kosztów dojazdów i przenoszenia spraw - często dość daleko. Rzeczniczka resortu podkreśla jednak, że reforma wiązała się też z zaoszczędzeniem podobnej sumy na dodatkach dla sędziów, którzy przestali być prezesami zniesionych sądów. 

Tomasz Skory

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Gowin | sądy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje