Reklama

Reklama

RMF24: Potężne uderzenie w nielegalny biznes tytoniowy

W ostatnich dniach policjanci z CBŚP zlikwidowali dwie duże i dwie małe fabryki nielegalnych papierosów. Bilans pracy funkcjonariuszy z ostatnich 10 tygodni to w sumie 6 zamkniętych fabryk, 15 mln sztuk papierosów, oraz maszyny do ich produkcji warte 15 mln zł - donosi RMF FM.

Dla porównania, w całym ubiegłym roku zamknięto zaledwie 9 fabryk.

Reklama

Miejsca, które zamknęli w ostatnich tygodniach policjanci, często były w pełni profesjonalne.

Dobrze przygotowana produkcja

Jak donosi RMF FM, w jednej z fabryk w Bydgoszczy poza linią produkcyjną, zdolną wytworzyć 600 tysięcy sztuk papierosów na dobę, znajdowała się również m.in. siłownia i dobrze wyposażony pokój socjalny. Zabezpieczono tam 1,3 mln papierosów, które miały trafić do Niemiec. Produkcja była dobrze przygotowana, podrobiono nie tylko paczki, ale również znaki akcyzowe. Szacuje się, że Skarb Państwa mógł stracić na działaniu tej fabryki ok. 3,5 mln zł. Na miejscu zatrzymano 9 osób, w tym 6 Ukraińców. Wszyscy trafili do tymczasowego aresztu, usłyszeli też zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji wyrobów i wprowadzenia do obrotu wyrobów akcyzowych.

Doskonale podrobione paczki

Kolejna z fabryk, zamkniętych w ostatnich dniach znajdowała się w Zabrzu, w jednej z hal przemysłowych. Na miejscu znaleziono ok 1,5 mln papierosów gotowych do wysłania. Miały trafić do krajów Unii Europejskiej, dlatego znajdowały się w doskonale podrobionych paczkach z oznaczeniami znanych marek. Zabezpieczono też maszyny, które w ciągu minuty mogły wyprodukować nawet 3 tys. sztuk papierosów.

W ręce policji wpadło 4 Polaków i 4 Ukraińców, którzy swój nielegalny towar wysyłali do krajów UE. Na miejscu znaleziono również sejf, w którym znajdowały się pieniądze - w sumie ok. 500 tys. zł. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, grozi im nawet 10 lat więzienia.

Mniejsze wytwórnie nielegalnych papierosów namierzono pod Wrocławiem oraz w okolicach Włocławka. Zatrzymano tam w sumie 8 osób, przechwycono maszyny do produkcji papierosów oraz tytoń. Nielegalni przedsiębiorcy również usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. 

(j.)

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy