Reklama

Reklama

"Rz": Czego obawiają się Polacy? Najnowszy Sondaż

Jak wynika z przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” sondażu IBRIS, Polacy najbardziej obawiają się ekspansywnej polityki Rosji, podczas gdy większość obywateli państw Unii Europejskiej boi się islamskiego terroryzmu.

O ile zagrożenie działalnością wschodniego sąsiada wynosi obecnie 40,1 proc., tak w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku, gdy rozpoczynał się kryzys ukraiński, spadło o połowę - z 82,9 proc.

Reklama

Wzrosło natomiast poczucie zagrożenia islamskim ekstremizmem - w 2014 wynosiło 3,9 proc, obecnie to aż 20,3 proc.

Jak komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, to wynik coraz częstszych podróży polskich obywateli na zachód.

"Polacy są realistami, jeżdżą po Europie, wiedzą o zamachach, o tym, że ludzie w krajach Beneluksu czy w Niemczech czują się tym zagrożeni. I obawiają się tego samego" - podkreśla Czarnecki.

Co ciekawe, wyniki sondażu pokazują, że rosyjskich działań najbardziej obawiają się wyborcy PSL - aż 80 proc., a najmniej elektorat SLD - 20 proc.

Na kolejnym miejscu "listy obaw" znajduje się dominacja polityczno-gospodarcza Niemiec w Europie - obawia się jej 11 proc. Polaków. Dominacja polityczno-gospodarcza USA na świecie -3,8 proc, a ekspansja gospodarcza Chin - 3,3 proc.

Badanie przeprowadzono na grupie 1100 osób, w dniach 11-12 sierpnia 2017 r.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje