"Rz": Efekty uboczne programu 500+

O 130 tys. spadła w tym roku liczba osób korzystających z pomocy społecznej w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2015 roku, choć świadczenie 500+ nie jest wliczane do dochodu - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Jak informuje Katarzyna Wójcik, powołując się na statystyki zaprezentowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w efekcie wprowadzenia programu 500+ o 200 tys. wzrosła natomiast liczba osób pobierających zasiłki.

Reklama

Skąd te różnice? Według minister Elżbiety Rafalskiej, wzrost liczby wypłacanych zasiłków rodzinnych może mieć związek z lepszym poinformowaniem rodzin, które składając wniosek o 500+ dowiedziały się przy okazji, że kwalifikują się jeszcze do innych świadczeń.

Spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej może natomiast wynikać z faktu, że rodziny otrzymujące 500+ uznały, że poradzą sobie bez dodatkowej pomocy.

Zdaniem pracowników ośrodków pomocy społecznej przyczyny mogą jednak tkwić gdzie indziej.

Więcej w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

W ramach programu Rodzina 500+ rodzin trafiło dotąd 11 mld złotych. Wsparciem objętych jest 3,8 miliona dzieci, najwięcej na Mazowszu (ponad 544 tys.).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje