Rząd prosi: emigranci, wracajcie!

W maju rząd rozpocznie akcję zachęcającą polskich emigrantów do powrotu do kraju - dowiedziało się "Metro".

Jak dotąd rząd przedstawił jedynie projekt wprowadzenia abolicji podatkowej dla tych, którzy płacili podatki na Wyspach, nie zrobili tego jednak w Polsce. Nad tym, co jeszcze można zrobić, by ściągnąć do kraju tych, którzy wyjechali, pracuje 30 rządowych ekspertów. Pod przewodnictwem Michała Boniego, sekretarza stanu w kancelarii premiera przygotowują "plan powrót".

Reklama

Rząd chce, by pierwsze przygotowane przez zespół rozwiązania weszły w życie już za miesiąc. "Metro" dotarło do gotowych już propozycji. Oto kilka szczegółów:

- Rząd uruchomi specjalny system obsługi emigrantów. W europejskich stolicach mają powstać odrębne od konsulatów punkty informacyjne. To tam będzie można zasięgnąć informacji np. o obowiązujących w Polsce przepisach. Przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. jak przenieść do kraju działalność gospodarczą.

- W maju ma ruszyć rządowy portal internetowy z informacjami dla emigrantów. Dowiedzą się z niego, jak np. na nowo zameldować się w kraju, jak złożyć wniosek o prawo jazdy i ile to kosztuje, czy też jak uzyskać numer PESEL dla dziecka urodzonego poza granicami kraju. Częścią nowego portalu ma być internetowy urząd pracy z ofertami z całej Polski.

- Politycy pomogą także rodzicom, których dzieci uczyły się w zagranicznej szkole i po powrocie do kraju będą kontynuować naukę w polskiej placówce. Dla nich MEN ma zapewnić dodatkowe bezpłatne zajęcia wyrównawcze, na których tacy uczniowie uzupełnialiby braki, np. ze znajomości literatury polskiej.

Dowiedz się więcej na temat: metro | emigranci | rząd

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje